آشنایی با بهترین نوازنده‌های ویولن‌سل در جهان

نوازنده های ویولنسل

در این مطلب با فهرستی از بهترین نوازنده‌های ویولنسل در تاریخ، به انتخاب سایت Classic FM آشنا می‌شوید. از اسطوره‌هایی چون روستروپوویچ تا اساتید معاصری مثل یویوما

پیر فورنیه

فورنیه به‌واسطه صدای اصیل سازش در حلقه موزیسین‌ها به «اشراف‌زاده ویولن‌سلیست‌ها» معروف شده بود. البته این به معنی آن نبود که شیوه او سنتی یا رسمی است: در واقع، راحتی او در ظاهرش، باعث شده بود که در دنیای موسیقی نیز افراد را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد. این نوازنده فرانسوی در سال‌های پایانی عمرش معلم جولیان لیود وبر، نوازنده انگلیسی نیز بود.

لوئیجی بوکرینی

بوکرینی را بیشتر به کوئینتت زهی‌اش در می می‌شناسند. اما او همچنین به واسطه کنسرتو ویولن‌سل جاودانه‌اش تاثیری انکارناپذیر در رپرتوار مدرن ویولن‌سل داشت. این نوازنده ایتالیایی شاید گمان نمی‌کرد که سلیست‌ها تا به امروز آثار او را مهم بشمارند و آنها را بنوازند.

آدرین-فرانسوا سروه

این موزیسین بزرگ بلژیکی از تاثیرگذارترین نوازنده‌های ویولن‌سل در قرن 19 بود. او یکی از بنیانگذاران مدرسه‌های ویولون‌سل مدرن پاریس و مادرید است و آهنگسازی برجسته به شمار می‌رود.

پابلو کسل

این ویولون سلیست اسپانیایی مسئولیت بعضی از بهترین آثار ضبط شده باخ را به عهده داشت و پلی بین عصر جدید و تاریخچه واقعی این ساز به شمار می رفت. او نوازنده تحسین شده‌ای بود که تجربه نوازندگی در کنار بزرگانی مثل فریتز کرایسلر را داشت و در حضور تئودور روزولت، رئیس جمهور وقت آمریکا، نیز به اجرای موسیقی پرداخته بود.

ناتالیا گاتمن

این نوازنده به خاطر شور و حرارت بی‌نظیرش هنگام اجرای موسیقی جایگاه مهمی دارد. او شاگرد روستروپویچ بود و نشانه‌هایی از وقار مدرسه روسی ویولن‌سل را در خود داشت.

استیون ایزرلیس

استیون ایزرلیس به واسطه اجراهای پرحرارتش و همچنین به خاطر دوست‌داشتنی بودن خودش با گذشت مدتی کوتاه در سطح ملی محبوب شد. این نوازنده که درباره موسیقی کودکان نیز کتاب نوشته است همواره در دل کسانی که عاشق تماشای کنسرت بودند شور و هیجان ایجاد می کرد.

یویوما

امروزه از هر کسی بپرسید: «معروف‌ترین نوازنده ویولن‌‍سل در جهان کیست؟»، احتمالا به شما خواهد گفت: یویوما. او نماینده‌ای برای این ساز محسوب می‌شود و همواره در بین هواداران ویولن‌سل محبوب و قابل احترام است.

میشا مایسکی

مایسکی، این نوازنده با موهای خاص، شاگرد مستیسلاو روستروپویچ بود و به خاطر اجراهای پرشورش در سطح جهانی معروف است. ویبراتو او گرم است و به نوازندگی قدرتمند مشهور است.

دیوید پوپر

دیوید پوپر نه تنها بهترین نوازنده ویولنسل در نسل خود محسوب میشود بلکه قطعاتی نیز برای این ساز نوشته است. او با افرادی مثل لیست و هانس ون بولو نشست و برخاست می کرد.

ژاکلین دو پره

این نوازنده در زندگی اش داستان های رمانتیک و تراژیک فراوانی دارد و در عین حال از نوازنده های برجسته زمان خود به شمار می رود.

مستیسلاو روستروپویچ

نمی شود فهرستی از برترین سلیستها داشته باشیم و در آن نام مستیسلاو نباشد. استاد روسی که از بهترین نوازنده‌های ویولن سل در زمان خود و از ستاره های موسیقی کلاسیک ضبط شده بود. به عبارت دیگر، شاید بتوان گفت اگر روستروپویچ نبود ویولنسل نیز سازی که امروزه می شناسیم نبود.

هاینریش شیف

شیف الهام بخش یک نسل از بهترین نوازنده های ویولن سل بود و استاد کسانی مثل ناتالی کلین و گوتیه کاپوکن بوده است. او به گفته خودش یک استاد تمام حرفه ای در ویولن سل است.

یانوس استارکر

استارکر دو برادر داشت که هر دو ویولنیست بودند. خود او نیز از سن کم آموختن ویولن سل را شروع کرد و به حدی رسید که در هشت سالگی به کودکان دیگر این ساز را آموزش می داد. او بعدها در کنار تدریس، دسترسی به تعدادی از بهترین آثار ضبط شده ویولن سل را ممکن کرد که از مهم ترین آن ها سونات های کودالی برای تک نوازی ویولن سل است.

پال تورتلیر

تورتلیر کار اجرای خود (در ارکستر) را زیر نظر برونو والتر و آرتورو توسکانینی آغاز کرد و همزمان قطعه Don Quixote ساخته Richard Strauss را به صورت تک نوازی می نواخت. او همچنین استاد ژاکلین دوپره نیز بود.

منبع
Classic FM

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.