یاماها از بزرگ‌ترین کمپانی‌های تولید پیانو در جهان است که علاوه بر تولید انواع پیانوهای آکوستیک، از پیشتازان تولید پیانو دیجیتال نیز هست. در بین کمپانی‌های تولید‌کننده پیانو دیجیتال، کمپانی یاماها از معروف‌ترین‌ها ست و پیانوهای یاماها احتمالا پرفروش‌ترین پیانوهای دیجیتال هستند.

انواع پیانوهای دیجیتال یاماها

کمپانی یاماها پیانوهای دیجیتال خود را در سر‌‌ی‌ها و مدل‌های متنوعی تولید می‌کند. این تنوع وسیع شامل تنوع در کیفیت، ویژگی‌ها و قیمت است. در این مطلب به طور خلاصه مهمترین انواع پیانوهای دیجیتال یاماها را براساس دسته‌بندی وبگاه این کمپانی معرفی می‌کنیم.

پیانوهای Arius- سری ‌YDP

این پیانوها پیانو دیجیتال استاندارد و شیک یاماها هستند که تا حدی احساس پیانو آکوستیک را دارند و سری YDP را شامل می‌شوند.

سری YDP

این سری دارای همه امکانات یک پیانو الکترونیکی است و در ضمن تا حدی عملکرد پیانو آکوستیک را هم دارد. کلاویه‌های این پیانو دارای روکش عاج مصنوعی هستند و حس کار کردن با پیانو آکوستیک را دارند. سیستم اکشن درجه‌بندی‌شده (Graded Hammer Action) تقریبا در همه مدل‌های این سری شبیه‌سازی شده است.
در این سری موتور صدای Pure CF به کار رفته است که حاصل سال‌ها تجربه پیانوسازی این کمپانی است. این موتور صدا بازتولید صدای پیانو گرند کنسرتی CFX9 یاماها را ممکن می‌سازد.

پیانوهای Clavinova- سری CLP، سری CVP و سری CSP

پیانوهای Clavinova پیانوهای دیجیتال ممتاز یاماها هستند که با داشتن ظاهر پیانو دیجیتال، یک پیانو واقعی در قلب خود دارند و در سه سری تولید می‌شوند : سری CLP، سریCVP، سری CSP.

سری CLP

پیانوهای سری CLP برای کسانی که به کیفیت صدا و مولفه‌هایی مثل تاچ و رسپانس پدال اهمیت زیادی می‌دهند انتخاب مناسبی است. کسانی که صرف نظر از سطح تخصص در نوازندگی به دنبال یک پیانو ساده هستند.
در این سری از دیجیتال‌های یاماها، بهترین نوع سیستم اکشن یعنی «Graded hammer 3X» یا به صورت مختصر «GH3X» به کار رفته است و بنابراین سریCLP از سری YDP به پیانو آکوستیک شبیه‌تر است.
در سریCLP، هرچه مدل پیانو بالاتر می‌رود سیستم اکشن پیشرفته‌تر و درنتیجه حس پیانو به حس پیانو آکوستیک شبیه‌تر می‌شود. برای مثال در مدل CLP645 مثل پیانو آکوستیک،‌ در ساخت کلاویه‌ها از چوب طبیعی استفاده شده است و مدل‌های CLP675 و ۶۸۵ جدیدترین و واقعی‌ترین سیستم اکشن یاماها را به خود اختصاص داده‌اند.

یاماها CLP-685

سری CSP

پیانوهای سری CSP ذهنیت‌ها و پیش‌داوری‌های موجود درباره دشواری و طاقت‌فرسا بودن یادگیری پیانو را بر هم زده‌اند. CSP اپلیکیشن مخصوصی دارد که قطعه موسیقی دلخواه شما را آنالیز می‌کند، سپس تنظیمی از آن برای پیانو به شما می‌دهد (عملکرد audio-to-score به‌صورت خودکار سیگنال‌های صوتی را به نت‌های موسیقی نوشته‌شده تبدیل می‌کند). پس از آن بر اساس سیستم استریم لایتس (stream lights) چراغ‌های هدایت‌گر روشن می‌شوند و به ما نشان می‌دهند که در چه زمانی باید کدام کلاویه را فشار دهیم. اگر همیشه آرزو داشتید که قطعه‌های مورد علاقه خود را با پیانو بزنید، سری CSP این رویا را به واقعیت تبدیل می‌کند. این نکته درخشان این سری از دیجیتال‌های یاماها است.
این سری عملکردهای چندگانه سری CVP و حتی قابلیت‌های سری CLP را هم در خود دارد.

سری CVP

با پیانوهای این سری شما می‌توانید نوازندگی با پیانو را در سبک‌های مختلفی تجربه کنید. صدای این پیانوها حاصل سمپلینگ صدای پیانو گرند CFX یاماها و پیانو فوق‌العاده بوزندورفر است.
مزیت جالب دیگر در این پیانو وجود صداهای تعدادی از سازها از جمله سازهای الکتریک است که امکان نوعی هم‌نوازی مجازی را برای نوازنده ایجاد می‌کند.
در این سری مانند سری CSP می‌توانید با راهنمایی چراغ‌های هدایت‌گر قطعه‌های مختلف را درست بنوازید. 

پیانوهای سری P

ویژگی و مزیت اصلی این پیانوها قابل حمل بودن آن‌ها است. پیانوهای این سری سبک‌وزن هستند و می‌توان آن‌ها را به‌راحتی از خانه به استودیو در رفت وآمد باشند. صدای این مدل نیز از پیانو گرند کنسرتی CFIII گرفته شده است.

بهترین پیانو دیجیتال یاماها

همان‌طور که اشاره شد بهترین پیانوهای دیجیتال آن‌هایی هستند که به پیانو آکوستیک شباهت بیشتری دارند. بر همین اساس اگر بخواهیم انواع و سری‌های یاماها را با یکدیگر مقایسه کنیم باید بگوییم که پیانوهای Clavinova بهترین نوع از پیانوهای یاماها هستند که بیشترین شباهت را به پیانو آکوستیک دارند و در هر سه سری CLP CSP و CVP بهترین سیستم اکشن به کار رفته است که عملکرد آن‌ها را به پیانو آکوستیک شبیه می‌کند. بنابراین اگر اولویت شما در انتخاب، شباهت پیانو به پیانو آکوستیک است و از طرفداران برند یاماها هستید، تقریبا تمامی مدل‌های این سه سری برایتان انتخاب‌های خوبی خواهند بود.

منبع
YAMAHA
WIKIPEDIA