خبر

نوازنده ایرانی در عراق، موسیقی صلح

اواخر خرداد ماه امسال، یعنی در ماه جون ۲۰۱۹ در قلعه شهر اربیل در کردستان عراق، کنسرتی با نوازندگی هنرمندان اهل خاورمیانه و برخی کشورهای دیگر برگزار شد. قلعهٔ اربیل یک منطقه باستانی است که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در سال‌های اخیر، میزبان بسیاری از رویدادهای هنری بوده است.
در این کنسرت که به صورت رایگان و آزاد برگزار شد، موزیسین‌های مشهوری از کشورهای اسپانیا، فرانسه، آمریکا، ترکیه، سوریه، پاکستان و ایران به دعوت نصیر شمه،‌ عودنواز پرآوازه عراقی، روی صحنه حاضر شدند.

علی قمصری، نماینده ایران و هم‌نوای صلح

علی قمصری، آهنگساز و تارنواز جوان ایرانی، به عنوان نماینده ایران در کنار هنرمندان دیگر نوای صلح را به صدا درآورد. در این اجرا، نوازندگان سولویست از هر کشور، هنر خود را به‌صورت تک‌نوازی و همچنین در هم‌نوازی با نوازندگان سایر کشورها ارائه کردند.
نصیر شمه، نوازنده مشهور عراقی عود،‌ از میزبانان این رویداد بود و هنرمندان دیگری مثل اشرف درویش خان، نوازنده سیتار از پاکستان، آیتاچ دوغان، نوازنده قانون از ترکیه، کارن بریگز (۱)، ویولنیست آمریکایی، و رابین وسی (۲)، نوازنده پرکاشن از فرانسه در این اجرا در کنار ملیت‌های دیگر پیام‌آور صلح شدند.
علی قمصری در گفتگو با سایت موسیقی ما می‌گوید: «برگزاری چنین رویدادی از طرف چهره‌های فرهنگی در شرایطی که سیاست بر طبل جنگ می‌کوبد، می‌تواند یکی از رسالت‌های اصلی هنر باشد. تیم ورزشی ایران و آمریکا وقتی مقابل هم قرار می‌گیرند فقط پیروزی یک طرف مهم است و جنگ در مسابقه‌شان تداعی می‌شود؛ اما فقط در هنر است که نوازنده ایرانی و آمریکایی و عراقی کنار هم می‌نشینند و پیروزی همه اهمیت دارد. زیبایی دیدار من و این نوازنده‌ها، چیزی حتی فراتر از شیرینی دیپلماتیک است. ما زبانمان مشترک است. حتی شعر و کلام را برای هم تبدیل به مرز نمی‌کنیم. راه همین است. هنر ایران را زیباتر می‌کند و حقیقت زیبایش را نشان می‌دهد.»

علی قمصری در عراق
علی قمصری در اربیل

می‌توانید کل کنسرت اربیل را از اینجا ببینید.

پانوشت:
۱. Karen Briggs
۲. Robin Vassy

نویسنده


Avatar