زنی که برای بتهوون پیانو می‌ساخت.

زنی که برای بتهوون پیانو می‌ساخت و خانه‌اش را مرتب می‌کرد

نانت زنی بود که در دوره‌ای از زندگی بتهوون برایش مادری می‌کرد. او به خانه‌ی بتهوون سر می‌زد. در دوران بیماری مراقبش بود و برایش محل اقامت پیدا می‌کرد. اما مهم‌تر از این‌ها، او زنی بود که در کارخانه‌ی پیانوسازی‌اش برای بتهوون پیانو می‌ساخت.

بتهوون و پیانو

پیانو در زمان بتهوون

جمله‌ای از بتهوون نقل می‌شود که گفته است:‌ «پیانو یک ساز ناکافی هست و ناکافی می‌ماند.». از زمان ورود او به عرصه‌ی نوازندگی پیانو تا پایان عمرش، در ساختار ساز پیانو تغییراتی ایجاد شد. بتهوون که مدام دنبال سازی با صدای بهتر بود طرفدار این تغییرات بود، اما در نهایت، هیچ کدام از پیانوهای آن زمان نتوانست رضایت او را جلب کند.

نخستین پیانیست

چه کسی را می توان نخستین پیانیست تاریخ دانست؟

نخستین پیانیست تاریخ جهان را احتمالا باید از میان سه نام آشنای باخ، بتهوون و موتسارت انتخاب کرد. پس از اختراع پیانو در اوایل سده ی 1700، موتسارت و بتهوون از نخستین و بهترین نوازنده های این ساز بودند. موتسارت نخستین کسی بود که قطعه های بسیاری را با پیانو اجرا کرد.

نهنگ تنها یا نهنگ 52 هرتز

نهنگ 52 هرتزی، یک نهنگ تنها از گونه های ناشناس است که با فرکانس غیرمعمول 52 هرتز صدا ایجاد می کند. این گام در فرکانس بالاتری نسبت به سایر گونه‌های مشابه نهنگ است و باعث می شود صدای این نهنگ به گوش سایر نهنگ ها نرسد.

معرفی فیلم تار

معرفی فیلم تار و موسیقی آن

«تار» فیلم جدید تاد فیلد، کارگردان آمریکایی است که در سپتامبر ۲۰۲۲ برای نخستین بار در جشنواره‌ی ونیز به نمایش درآمد و با تحسین مخاطبان روبه‌رو شد. شخصیت اصلی فیلم، با بازی کیت بلانشت، یک رهبر ارکستر به نام لیدیا تار است که در زندگی حرفه‌ای خود و به‌واسطه‌ی شهرت در دنیای موسیقی، با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شود.

موسیقی و نهنگ‌ها

موسیقی و دلفین‌ها

دلفین ها حیوانات بسیار باهوشی هستند و پیوندهای اجتماعی محکمی دارند. این دسته از حیوانات، همواره به استفاده از ابزارها و حتی سوگواری مردگان خود مشهور بوده‌اند. دلفین‌ها می‌توانند لیستی از اشیاء را حفظ کنند و روتین‌ها را یاد بگیرند.

یکی از قوی‌ترین نشانه‌های هوش دلفین‌ها این است که با استفاده از صدا ارتباط برقرار می‌کنند. دلفین‌ها وقتی با یکدیگر صحبت می‌کنند، درست مانند انسان‌ها جمله می‌سازند! آن‌ها از صداها – کلیک و سوت – برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. اما آیا این موجودات از طرف‌داران موسیقی نیز هستند؟

تاثیر موسیقی بر حیوانات

تاثیر موسیقی بر حیوانات

فقط انسان‌ها نیستند که از شنیدن موسیقی لذت می‌برند. فقط انسان‌ها نیستند که با شنیدن انواع مختلف موسیقی خلق‌وخویشان تغییر می‌کند. براساس شواهد موجود، حیوانات با شنیدن موسیقی احساس هم‌دلی می‌کنند و واکنش‌هایی احساسی نشان می‌دهند.

علت مرگ بتهوون

پژوهش‌هایی که علت مرگ بتهوون را مشخص می‌کند

لودویگ فان بتهوون، موسیقی‌دان مشهور آلمانی در سده‌ی هیجده و نوزده میلادی است. همه‌ی ما کمابیش با داستان‌هایی از زندگی او آشنایی داریم. برای مثال می‌دانیم که بتهوون در زندگی خود از مشکلات جسمی جدی رنج می‌برد و تقریبا شنوایی خود را از دست داده بود. اما کدام یک از این مشکلات دلیل مرگ این نابغه‌ی موسیقی بود؟

تاثیر موسیقی در جوان نگه داشتن مغز

تاثیر موسیقی در جوان نگه داشتن مغز

«بدن انسان برای ورزیده شدن به ورزش احتیاج دارد. این ورزش برای مغز گوش دادن به موسیقی است!
کمتر چیزی مانند موسیقی محرک مغز است. گوش دادن به موسیقی یک تمرین کامل برای مغز است که با انجام آن می‌توان مغز را در حین فرایند پیری فعال و درگیر نگه داشت.