هانس زیمر و شاهکار موسیقی میان ستاره ای

هانس زیمر و شاهکار موسیقی میان ستاره ای

فیلم میان ستاره ای (Interstellar) یکی از شاهکارهای علمی-تخیلی سینمای مدرن است که در سال ۲۰۱۴ به کارگردانی کریستوفر نولان ساخته شد. این فیلم داستان گروهی از فضانوردان را روایت می‌کند که برای یافتن سیاره‌ای قابل سکونت برای بشریت به سفری میان‌ستاره‌ای می‌روند. یکی از عوامل مهم در موفقیت فیلم اینتراستلار، موسیقی متن بی‌نظیر آن […]

بهترین آهنگ‌سازان سبک کلاسیک

بهترین آهنگ‌سازان کلاسیک چه کسانی هستند؟ برای این پرسش پاسخ‌های متفاوتی وجود داشته باشد، زیرا نظرات متفاوت است و این امر تا حدی به سلیقه‌ی شخصی بستگی دارد. با این حال، برخی از آهنگ‌سازان اغلب به عنوان بزرگ‌ترین‌ها در تاریخ موسیقی کلاسیک در نظر گرفته می‌شوند.

دانوب آبی

دانوب آبی

دانوب آبی” یک والس معروف است که توسط آهنگ‌ساز اتریشی یوهان اشتراوس دوم در سال 1866 ساخته شد. این اثر از محبوب ترین و شناخته‌شده‌ترین ساخته‌های اشتراوس است. نام این والس از رودخانه دانوب که از اروپای مرکزی و شرقی می‌گذرد گرفته شده است.

یوهان اشتراوس پسر

یوهان اشتراوس

یوهان اشتراوس دوم از موزیسین‌های مشهوری است که آثار مفیدی به موسیقی عرضه کرد. او در زمان حیات خود در اروپا و آمریکا شهرت زیادی داشت و به‌خاطر والس‌هایش به «پادشاه والس» ملقب شد.

سمفونی شماره ۶ چایکوفسکی

سمفونی شماره ۶ چایکوفسکی

سمفونی شماره ۶ چایکوفسکی توانایی منحصر به فرد آهنگساز را در بیان احساسات خام انسانی از طریق موسیقی به نمایش می‌گذارد. این سمفونی با نام سمفونی پاتتیک نیز شناخته می‌شود و آخرین اثر سمفونیک آهنگ‌ساز قبل از مرگ او است.

سمفونی شماره ۸ بتهوون

سمفونی شماره هشت بتهوون

سمفونی هشتم یک کار منحصر به فرد و خلاقانه و از کوتاه‌ترین سمفونی‌های بتهوون و در عین حال یکی از تجربی‌ترین کارهای اوست. بتهوون در سمفونی هشتم فصل جدیدی را از نظر فرم، هارمونی و ارکستراسیون آغاز کرد.

فریدون مشیری و شجریان

موسیقی بر اشعار فریدون مشیری

فریدون مشیری از جمله شاعران معاصری است که تاثیر مهمی در پیوند شعر و موسیقی داشته است. او در دهه‌ی پنجاه در شورای شعر و موسیقی رادیو فعالیت می‌کرد. خوانندگان مختلفی اشعار مشیری را خوانده‌اند. در این نوشته به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

موسیقی درمانی

تاثیر موسیقی‌درمانی بر کاهش اضطراب کودکان

موسیقی درمانی استفاده از موسیقی برای کمک به افراد مبتلا به بیماری‌های مختلف است که می‌تواند بر فیزیولوژی، روانشناسی و عواطف آن‌ها تأثیر بگذارد. این درمان می‌تواند مشکلات استرس افراد در سنین مختلف را با کمترین عوارض جانبی و هزینه‌ی کم مدیریت کند.
کاربرد آن آسان است و نیازی به توانایی فکری برای تفسیر ندارد. هیچ محدودیتی برای استفاده از موسیقی درمانی برای کاربران وجود ندارد.