آلبوم «شهر خاموش» کیهان کلهر

شهر خاموش نام آلبومی است که کیهان کلهر و کوارتت زهی آمریکایی، بروکلین رایدر، در سال ۲۰۰۸ میلادی (۱۳۸۷) منتشر کردند.

آشنایی کیهان کلهر و اعضای کوارتت زهی بروکلین رایدر به سال‌ها پیش و پروژه جاده ابریشم برمی‌گردد.(پروژه‌ای که در آن، یویوما، موزیسین چینی‌آمریکایی معروف، نوازنده‌ها و آهنگسازهایی از فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف را فراخواند و فعالیت‌های هنری، فرهنگی و آکادمیک را در زمینه موسیقی با هدف تعامل و آشنایی فرهنگ‌ها و ملیت‌های مختلف آغاز کرد.)
آنچه در این آلبوم می‌شنویم موسیقی ایرانی، موسیقی نواحی ایران و موسیقی خاورمیانه است. در قطعات این آلبوم، برای کوارتت زهی، یک ساختار و جمله‌بندی ساده و مینیمالیستی در نظر گرفته شده است و در مقابل، در اجرای کمانچه نوآوری‌ها و پیچیدگی‌هایی می‌بینیم.
اصلی‌ترین و طولانی‌ترین قطعه این آلبوم قطعه «شهر خاموش» است که ترکیبی از بداهه‌نوازی و قطعه‌ای ازپیش‌نوشته‌شده است، درواقع فرم اصلی قطعه نوشته شده اما نحوه اجرا و سرعت آن بر عهده نوازندگان است. کلهر درباره این قطعه به یورونیوز می‌گوید:
«این قطعه به (قربانیان) بمباران شیمیایی شهر کردنشین حلبچه تقدیم شده است. به هر صورت (این بمباران) تاثیر بدی روی دنیا گذاشت و کار بسیار زشتی بود و هر کسی تاثیری گرفته و حالا اگر در کار هنری فعالیت داشتند، سعی کردند به نحوی (آن را) نشان بدهند. به هر صورت من هم تحت تاثیر این واقعه قرار گرفتم و سعی کردم که این قطعه را به آن‌ها تقدیم کنم{…} امیدوارم که وقتی چنین قطعات هنری‌ای از مسائل اجتماعی صحبت می‌کنند، باعث شود که سیاستمداران مثل انسان فکر کنند و فکر کنند که تصمیماتشان چه تبعاتی خواهد داشت.»

آلبوم شهر خاموش در سال ۲۰۰۸ توسط مجله سانگ‌لاینز بهترین آلبوم سال شناخته شد.

نوازندگان این آلبوم عبارت‌اند از:
کیهان کلهر: آهنگساز و نوازنده سه‌تار و کمانچه
کالین جیکوبسن (Colin Jacobsen): ویولن
جاناتان گندلزمن (Jonathan Gandelsman) : ویولن
نیکولاس کوردز(Nicholas Cords): ویولا
اریک جیکوبسن (Eric Jacobsen): ویولنسل
جفری بیچر(Jeff Beecher):‌ کنترباس
مارک سوتر(Mark Suter): پرکاشن
سیامک آقایی: سنتور، تنبک

قطعات آلبوم شهر خاموش:

تُرقه: قطعه ترقه (طرقه) از قطعات معروف کلهر است که پیش از این در آلبوم شب، سکوت، کویر آن را شنیده ایم. در این قطعه سه‌تارنوازی کلهر را با همراهی کوارتت زهی می‌شنویم.

پرواز: این قطعه برگرفته از یک ملودی خراسانی است که در آن علاوه بر حضور کمانچه کلهر و کوارتت زهی، نوای سنتور را به نوازندگی سیامک آقایی می‌شنویم.

شهر خاموش: همان‌طور که اشاره شد اصلی‌ترین قطعه آلبوم و مدت‌زمان آن ۲۹ دقیقه است.
بخشی از شهر خاموش با اجرای کلهر، یویوما و کوراتت بروکلین رایدر:

محبوب من، مرا از خود مرنجان/ در انتظار باران: آهنگساز این قطعه، کالین جیکوبسن است که به گفته آقای کلهر با شنیدن ابیاتی از لیلی و مجنون نظامی و تحت تاثیر آن حال و هوا، قطعه را ساخته است. نام قطعه نیز ترجمه بیتی از این منظومه است:
Beloved, do not let me be discouraged

برای دانلود کل آلبوم شهر خاموش از بیپ‌تونز اینجا را کلیک کنید.

آلبوم شهر خاموش که از سال‌ها پیش در برخی کشورها روی صحنه رفت، تور خود را ازفروردین امسال در تالار وحدت تهران آغاز کرد و در برخی شهرهای دیگر نیز اجرا شد. دراین تور کنسرت، کلهر با همراهی کوارتت زهی مینیاتور روی صحنه رفت. اعضای این کوارتت عبارتند از:‌

آتنا اشتیاقی: نوازنده ویولن‌سل
میثم مروستی: نوازنده ویولن
پدرام یوسفی: نوازنده ویولن
نیلوفر محبی: نوازنده ویولن


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.