اسلاید گیتار چیست؟

اسلاید گیتار

استفاده از “اسلاید گیتار” از تکنیک‌های نوازندگی با این ساز است که هم نوازنده مبتدی و هم حرفه‌ای می‌توانند از آن استفاده کنند. این کار روح تازه‌ای به نوازندگی می‌بخشد.


قرار دادن اسلاید روی سیم‌های ساز می‌تواند به نوعی تغییر شکل باشد که درحالت عادی و بدون آن ممکن نیست. زیرا همه چیز تغییر می‌کند : لحن، زیر و بمی صدا،‌ آرتیکولاسیون و ماندگاری صدا.
تغییرات فیزیکی باعث می‌شود که همزمان با ایجاد محدودیت‌ها و امکاناتی جدید، به واژگان موسیقیایی جدید احتیاج پیدا کنیم.
اگر به درستی از آن استفاده کنید ابزاری کاملا جادویی است.
همه جا می‌توانید “اسلاید” را پیدا کنید!
Lowell George از گروه راک Little Feat از روکش سوکت شمع Craftsman استفاده کرد. Duane Allman از یک بطری قرص ، Ry Cooder از گردن های بطری های “شری” ، bluesman CeDell “Big G” Davis از چاقوی کره و Danny Gatton از بطری آبجو –معمولا پر- استفاده می‌کردند.
من شاهد بوده ام -و سعی کرده‌ام – از پایه های میکروفون، دسته‌های ترمولو، فندک های Bic و سایر مواردی که به‌عنوان اسلاید مناسب هستند، استفاده کنم.


اولین قدم در انتخاب اسلاید این است که بدانید چه چیزی می خواهید. با این سوال‌ها شروع کنید :
گیتار شما آکوستیک است یا الکتریک؟
آیا شما گیتار اختصاصی برای نواختن اسلاید دارید یا می خواهید روی نوعی دیگر از گیتار با اسلاید بنوازید؟
اکشن گیتار شما پایین است یا بالا؟
ضخامت سیم شما چگونه است؟
کوک گیتار شما چگونه است؟استاندارد کوک شده یا دست باز؟ Open or standard tuning؟
حتی اگر پاسخ این سوالات را نمی‌دانید ولی آن‌ها را درنظر داشته باشید.
احتمالا برای این می‌خواهید نوازندگی با اسلاید را شروع کنید که دیدن نوازندگی یا شنیدن اجرایی برایتان الهام‌بخش بوده و شما را تحت تاثیر قرار داده‌است.
این الهام را کشف کنید و با پاسخ به این سوال شروع کنید.
اگر می‌خواهید از شخص خاصی الگوبرداری کنید، تا جایی که می توانید درباره کارهایی که انجام می‌دهد اطلاعات کسب کنید، اما فکر نکنید که باید در این امر محصور شوید. عناصر مورد نیاز خود را متناسب با شرایط خود اصلاح کنید. به عنوان مثال، بسیاری از نوازندگان از کوک دست باز استفاده می کنند در صورتی که برخی دیگر با کوک استاندارد نوازندگی می‌کنند.


برای انتخاب اسلاید مناسب خود باید به چند عامل توجه کنید؛
جنس اسلاید
سایز اسلاید
طول اسلاید
وزن اسلاید
انگشتی که برای اسلاید استفاده می‌کنید.

درباره ضخامت اسلایدهای گیتار

با اسلایدهایی که دیواره نازک تری دارند ، کنترل برایتان راحت‌تر خواهد بود. با اسلاید نازک تر، انگشتان شما بسیار نزدیک به سیم های گیتار خواهد بود. اسلایدهای ضخیم‌تر دوام بیشتری دارند، اما در مقایسه با اسلایدهای نازک کنترل آنها آسان نیست.
اسلاتیدهای گیتار روی دسته گیتارهایی که سیم ضخیم و اکشن بالا دارند، کارکرد شگفت‌انگیزی دارند.


جنس

اسلایدها می‌توانند تقریبا از هر جنسی باشند اما بیایید نگاهی به سه دسته‌بندی اصلی آن بیندازیم؛


شیشه

معمولا از جنس پیرکس است. هم‌چنین می‌تواند از جنس شیشه سکوریت باشد – صدای نرم و لحن گرم دارد -دیواره معمولی آن نازکتر است و وزن سبک‌تری دارد و دیواره سنگین آن ضخامت و وزن بیشتری دارد.


 برنج / برنج نیکل اندود شده

 اسلاید گیتار از جنس برنج

وزن زیادی دارد –

بیشترین ماندگاری صدا را دارد

– صدادهی شفاف

– داشتن روکش “نیکل” یا “ برنج” باعث شفافیت بیشتر صدای آن می‌شود.


سرامیک / چینی

از نظر وزن و صدادهی، چیزی مابین اسلایدهای شیشه‌ای و برنجی است.

– لایه بیرونی آن لعاب‌دار است؛ لعاب‌های مختلف می‌توانند باعث تیره و روشن شدن لحن شوند.

– فضای داخلی آن متخلخل است، عرق انگشت را جذب می کند و سبب می‌شود که اسلاید در جای خود حفظ شود.


سایز


اسلایدها معمولا در سازهای s(کوچک)،‌ M (متوسط)،‌ L (بزرگ)‌ و XL (‌خیلی بزرگ)‌ هستند و این سایزها درواقع به قطر داخلی آن‌ها اشاره دارد:
Small : قطر حلقه 4-7.5
Medium :‌ قطر حلقه 8–10.5
Large : قطر حلقه 11–13.5
Extra Large : قطر حلقه 14–16
این اندازه‌ها تقریبی است. اسلایدها دست‌ساز و از مدلی به مدل دیگر متفاوت هستند . کار اصلی این است که بدانید از کدام انگشت می‌خواهید استفاده کنید؛ اندازه حلقه را پیدا کنید و جنس اسلاید خود را انتخاب کنید. لازم نیست مانند انگشتر کاملا اندازه انگشت شما باشد،‌ داشتن کمی فضای آزاد مناسب است به اندازه‌ای که سرجای خود بماند و کنترل آن راحت باشد.


‌طول


اسلایدهای کوتاه برای زمانی مناسب هستند که شما هم می‌خواهید روی فرت‌ها انگشت‌گذاری کنید و هم از اسلاید استفاده کنید. اسلاید کوتاه به شما اجازه می‌دهد بتوانید انگشت خود را خم کنید.
اسلایدهای بلند تر تمام عرض دسته (‌شش سیم) ‌را می‌پوشانند و امکانات بیشتر از جمله امکان انتخاب سریع‌تر نت را فراهم می‌کنند.


وزن


دو فاکتور موثر بر وزن اسلاید؛ سایز و طول آن است ولی جنس و ضخامت آن بیشترین تاثیر را دارد.
در این دسته‌بندی بین سه ماده مختلف،‌
اسلاید شیشه‌ای می‌تواند سبک‌ترین باشد. ولی یک اسلاید شیشه‌ای بزرگ و بلند با دیواره‌های ضخیم، سنگین‌تر از یک اسلاید برنجی کوتاه با دیواره نازک است.
اسلایدهایی که از جنس سرامیک/ چینی هستند، ثبات وزن بیشتری در مدل‌های مختلفشان دارند و اندازه آن‌ها بیشترین نقش را در وزنشان ایفا می‌کند.
توجه کنید که وزن اسلاید شما متناسب با ارتفاع و ضخامت سیم سازتان باشد:
برای گیتار با سیم‌های ضخیم‌تر و اکشن بالاتر، اسلایدهای سنگین‌تر و برای گیتارهایی که سیم نازک‌تر و اکشن پایین‌تر دارند،‌اسلایدهای سبک‌تر مناسبند.
برای انتخاب اسلاید خود، ‌اسلایدی را انتخاب کنید که به اندازه‌ای سنگین باشد تا لحن موردنظر شما و ماندگاری صدا را حفظ کند ولی آنقدر سنگین نباشد که سیم‌ها را روی صفحه انگشت‌گذاری صاف کند. اسلایدها باید بتوانند روی فرت‌ها سر بخورند
یک اسلاید بسیار سنگین باعث ایجاد صداهای غیرقابل کنترل مانند صدای خراشیده شدن سیم و صدای برخورد به فرت‌ها یا صفحه انگشت‌گذاری می‌شود.

انگشت اسلاید


گیتاریست‌های مبتدی هنگام شروع، باید تعیین کنند که کدام انگشت برای استفاده از اسلاید، بهترین عملکرد را دارد. بسیاری از نوازندگان با انگشت میانی، انگشت حلقه و انگشت کوچک خود راحت‌ترند، اما شما باید خودتان امتحان کنید تا ببینید با کدام انگشت راحت‌تر هستید. اگر شک دارید می توانید سایز دیگری را برای اسلاید گیتار خود انتخاب کنید، سایز “مدیوم” محبوب‌ترین سایز است.


این‌که بخواهید اسلاید را روی کدام انگشتتان استفاده کنید تصمیمی کاملا شخصی است. انگشت انگشتری معمول ترین انگشت برای استفاده از اسلاید است، زیرا به شما اجازه می‌دهد فشار بیشتری روی سیم‌ها اعمال کنید و صدایی رسا تر با ماندگاری بیشتر داشته باشید. هم‌چنین باوجود انگشت‌های دیگر در دو سمت که به ثبات آن کمک می‌کنند می‌توانید کنترل بیشتری داشته باشید.
اصل استفاده از اسلاید «کنترل» آن است: بدون کنترل صدای شما کوک نخواهد بود و خب بدون کوک هم که تکلیف مشخص است.
انگشت بعدی که معمول‌تر است، ‌انگشت کوچک است : زیرا گرچه ممکن است ثبات نداشته باشید ولی انعطاف‌پذیری آن را جبران می‌کند.
با قرار دادن اسلاید روی انگشت کوچک خود این امکان را دارید که به راحتی آن را کنار ببرید و از سه انگشت دیگرتان برای انگشت‌گذاری استفاده کنید. اگر امکان جابه‌جایی ساده بین استفاده از اسلاید و انگشت‌گذاری برایتان اهمیت دارد، استفاده از اسلاید روی انگشت کوچک گزینه مناسبی برای شماست. اندازه اسلاید کوچک‌تر خواهد بود و چون کنترل ثبات آن سخت است احتمالا از اسلاید با وزن کمتری استفاده خواهید کرد. سختی آن آنجاست که می‌خواهید اسلایدی را انتخاب کنید که آن‌قدر سنگین باشد که بتواند صدای مورد نظر شما را ایجاد کند و آن‌قدر سبک باشد که بتوانید آن را کنترل کنید. این انتخاب با آزمون و خطا امکان‌پذیر می‌شود.
استفاده از اسلاید روی انگشت وسط در جایگاه سوم قرار دارد و تمام چیزی که باید در این باره بگویم این است که : “این برای Bonnie Raitt امکان‌پذیر است.”


نکات تکنیکی

مفیدترین نکته ای که باید بخاطر بسپارید این است که اسلاید جایگزین فرت‌های گیتار شما می شود. هدف این است که روی فرت‌ها معلق باشید و بین آن ها فشار وارد نکنید.
برای داشتن اینتونیشن درست،‌ از فرت‌‌ها به عنوان راهنما استفاده کنید و اسلاید را دقیقا روی فرت قرار دهید.
اسلاید را ثابت و موازی با دسته گیتار نگه دارید تا تمام نت‌های روی دسته کوک اجرا شوند.
فشار را یکسان نگه دارید خصوصا هنگامی که افقی آن را حرکت می‌دهید. جابه‌جایی نت به نت در لحظه را تمرین کنید و سعی کنید صدادهی به گونه‌ای باشد که گویی از اسلاید استفاده نمی‌کنید.
از انگشتان آزادتان در پشت اسلاید کمک بگیرید تا صداهای اضافی را کنترل کنید و کاهش دهید. مقدار مشخصی صدای خراشیده شدن، بخشی از صدای اسلاید است. اما این کار را با کنترل و به عمد انجام دهید.
مراقب باشید بیش از حد از ویژگی‌های اسلاید استفاده نکنید : ویبراتوهای گسترده،‌ گلیساندو،‌ خراش،‌ scooping pitches رسیدن به نت موردنظر و… مانند هر افکت دیگری اگر به اندازه باشد، بسیار تاثیرگذار است و استفاده بیش از حد تاثیر مخرب زیادی دارد.
خوب گوش دادن خصوصا به کوک، اهمیت بسیار زیادی دارد. گوش شما تشخیص می‌دهد که لحن، احساس ،‌ اینتونیشن صدا یا هرچیز دیگری، ‌برای شما مناسب است یا خیر.

نگهداری اسلاید


ارزشمند است که درمورد نکات نگهداری از اسلاید هم صحبت کنیم؛ آن‌ها درواقع بسیار آسیب‌پذیر هستند.
اسلایدهای شیشه‌ای و سرامیکی،‌ ممکن است بشکنند یا ترک بخورند، اسلایدهای برنجی ممکن است دچار فرورفتگی شوند و تمامی آن‌ها ممکن است خراشیده شوند. بزرگترین مشکلی که خراشیده شدن آن‌ها ایجاد می‌کند؛ این است که سطح اسلاید ناهموار می‌شود و این سبب می‌شود که روی سیم ساز شما به شیوه غیرعادی قرار گیرد یا لرزش ایجاد کند.
توجه داشته باشید در اسلایدهای سرامیکی،‌ سطحی که لوگوی اسلاید قرار دارد با سیم‌ها در تماس نباشد تا سطح یک‌دستی داشته باشید.
برای محافظت از اسلاید خود،‌ می‌توانید آن را در بطری بزرگ پلاستیکی قرص قرار دهید. حتی می‌توانید یک تکه فوم درون آن بگذارید تا بهتر حفظ شود. روش دیگر این است که آن را در یک تکه پارچه یا پارچه پالیش گیتار بپیچید و در جیب کیف گیتار خود بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *