النی کاریندرو

النی کاریندرو آهنگ‌ساز یونانی است که به‌سبب آهنگ‌سازی‌اش برای فیلم‌های تئو آنجلوپولوس شهرت زیادی دارد. او اگرچه موسیقی را به صورت آکادمیک مطالعه کرده، اما همچنان به‌شیوه‌ی غریزی و فطری و براساس طرز تفکر منحصر به خود آهنگ‌سازی می‌کند. النی در سال ۱۹۴۱ در یونان متولد شد. او در آتن، تئوری موسیقی و پیانو تحصیل کرد. النی در زمان حکومت نظامی یونان، در پاریس اقامت داشت و همان‌جا مشغول خواندن موسیقی‌شناسی قومی (اتنوموزیکولوژی) و ارکستراسیون شد. در همان‌جا، هم‌زمان وقتی که با موزیسین‌های جاز بداهه‌نوازی می‌کرد، ساختن ترانه‌های پاپ را شروع کرد. النی همچنین در رادیو یونان یک برنامه‌ی اختصاصی با موضوع موسیقی‌شناسی قومی برگزار کرد. او در آن زمان با نشر EMC ( ناشر آلمانی موسیقی) نیز همکاری می‌کرد.
این دوران برای او زمان پربار و پرکاری بود و او به تولید موسیقی برای تئاتر و سینما نیز مشغول بود. به گفته‌ی خودش، ارتباط بین تصویر و حرکت برای او این فضا را فراهم کرده که به بیان احساس بپردازد.
کاریندرو پیش از کار با آنجلوپولوس، با فیلم‌سازهایی چون مارگارته فون تروتا، ژول داسن، کریس مارکر همکاری کرده است. اما در سال ۱۹۸۴ وقتی در جشنواره‌ی فیلم تسالونیکی جایزه برد، توجه تئو آنجلوپولوس، کارگردان مشهور یونانی را به خود جلب کرد و پس از آن آهنگ‌ساز ثابت فیلم‌های او شد و در فیلم‌های سفر به سیترا، گام معلق لک‌لک،‌ علفزار گریان،‌ ابدیت و یک روز، نگاه خیره‌ی اولیس، چشم‌اندازی در مه و غبار زمان با او همکاری کرد.

کارندرو در روستایی کوهستانی در یونان متولد شده است و کودکی‌اش را در طبیعت و در میان صداهای روح‌نواز آن گذرانده است. موسیقی باد، صدای قطره‌های باران روی سقف شیروانی، جویبارهای آب، آواز بلبل‌ها و سکوت برف از صداهایی هستند که در خاطر النی همچنان زنده‌اند:

«گاهی اوقات، صدای فلوت یا کلارینت (هنگام برگزاری فستیوال‌ها در روستا) در کوهستان طنین‌انداز می‌شد. من هنوز ملودی‌های بیزانسی را که در کلیسا می‌شنیدم و صدای مردانی که خواننده را همراهی می‌کردند کاملا به یاد دارم.»

تبلور این صداها و خاطرات و رنج سرزمین مادری النی را در موسیقی او برای فیلم و تئاتر می‌توان دید.

جالب است بدانیم موسیقی فیلم بمب عاشقانه به‌کارگردانی پیمان معادی را نیز النی کاریندرو ساخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *