انواع فلوت ریکوردر از نظر اندازه و محدوده صوتی

فلوت ریکوردر به طور تاریخی با چوب‌های محکم جنگلی یا عاج ساخته می‌شده است. اما در دوره مدرن و با احیای این ساز، تولید انبوه آن با استفاده از مواد پلاستیکی صورت گرفت. دراین مطلب در مجله پیانو باربد درباره انواع فلوت ریکوردر چوبی از نظر اندازه بیشتر می‌خوانیم.

از فلوت ریکوردر سوپرانو که به اندازه یک مداد است گرفته تا فلوت ریکوردر کنترباس که دو برابر یک ریکوردر باس است، در دنیای فلوت ریکوردر، شما با تنوع در اندازه مواجه می‌شوید. به طور خاص، مدلی که برای اجراهای انفرادی استفاده می‌شود، مدل «آلتو» است. عمده سونات‌ها و کنسرتوهای دوره باروک و بخش عمده سونات‌های معاصر برای فلوت ریکوردر آلتو نوشته شده است. به طور کلی در آنسامبل‌ها یا گروه‌های موسیقی، کوارتت (۴ بخشی) وجود دارد، به این معنا که از ۴ نوع فلوت ریکوردر در هر کوارتت استفاده می‌شود: فلوت ریکوردر سوپرانو، آلتو، تنور و باس.

هرچه که صدای فلوت ریکوردر بم‌تر شود، اندازه آن افزایش می‌یابد. ریکوردرهای گریت باس (Great bass recorder)، اندازه‌ای در حدود دو برابر یک فلوت ریکوردر تنور دارند. البته بم‌تر از ریکوردر باس هم در بازار موجود است و آن فلوتی با دو برابر اندازه ریکوردر باس به نام فلوت ریکوردر کنتر باس است. به خاطر بلندی فلوت ریکوردرهای باس و گریت باس، نمی‌توان آن‌ها را مستقیما با دهان نواخت، به همین خاطر یک پایپ (لوله‌) از بخشی که مولد صدا است به سمت دهان نوازنده هدایت شده است. تغییر دیگری که به خاطر اندازه در این فلوت‌ها دیده می‌شود، اضافه شدن کلید روی سوراخ‌های هوا است. این کار به این دلیل صورت گرفته که انگشت‌گذاری نوازنده را آسان‌تر کند. با این حال، چون لوله هوا در فلوت ریکوردر، به طور کلی ساختار پیچیده‌ای ندارد و فقط برای هدایت هوا است، هر نوازنده مبتدی به راحتی می‌تواند به سرعت صدای دلخواهش را از این ساز دربیاورد. همین داستان در مورد انگشت‌گذاری هم صادق است.

با اینکه انگشت‌گذاری روی انواع مختلف ریکوردر یکسان است اما صدایی که از آن خارج می‌شود بسته به اینکه کدام نوع باشد، متفاوت است. یکی از جذابیت‌های فلوت ریکوردر هم می‌تواند همین موضوع باشد که از  صداهای زیر تا بم‌ترین صدا، انواع آن، می‌توانند طیف وسیعی از زیر‌‌و‌بمی صوتی را پوشش دهند. در تصویر زیر می‌توانید، ۶ مدل فلوت ریکوردی را که کمپانی یاماها به بازار عرضه کرده است، ببینید.

فلوت ریکوردرهای یک دستی

ریکوردرهای  یک دستی هم در بازار موجود هستند که دارای سیستم کلید روی سوراخ‌ها هستند. این ریکوردرها، قابلیت دارند تا از ۵ انگشت یک دست برای نواختن آن‌ها استفاده شود. این نوع فلوت ریکوردر برای کسانی که مشکلاتی در یکی از دست های‌شان دارند، مناسب است و هدف‌اش این است که هر کسی بتواند از نواختن موسیقی لذت ببرد.

فلوت ریکوردر برای نواختن با یک دست

منبع:
YAMAHA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *