درباره گیتارهای کوردوبا

گیتار کوردوبا

کوردوبا  Cordoba

 (نام شهری در آندلس اسپانیا)

کمپانی گیتار کوردوبا در سال 1997 در ایالت سنت مونیکا در کالیفرنیا تاسیس شد و به عنوان تولیدکننده گیتارهای کلاسیک سیم نایلونی شروع به کار کرد. تیم میکلاکیک (Tim Miklaucic) موسس این کمپانی، تجارت خود را با خرید و فروش گیتار در کالج شروع کرد. او در ابتدای جوانی ساکن فرانسه بوده و تعطیلات خود را در اسپانیا می‌گذرانده است. در این دوران از اسپانیا گیتار خریداری می‌کرده و به دوستان خود در آمریکا می‌فروخت. تیم میکلاکیک در آمریکا درس خوانده و تحصیلات خود را تا مقطع دکتری در دانشگاه UCLA در رشته فلسفه ادامه داده است:

من از کودکی یعنی در دهه ۱۹۶۰ در حوزه گیتار کلاسیک تحصیل می‌کردم. آن زمان دوره موزیسین‌های بزرگی مثل آندرس سگوبیا، سابیکاس و پاکو د لوسیای جوان بود. در آن زمان موسیقی راک اند رول به‌تازگی سر و صدا کرده بود. زمانی که من دانشگاه را تمام کردم، گیتار کلاسیک از دور خارج شده بود. مردم به گیتارهای سیم‌فلزی و گیتار الکترونیک عادت کرده بودند و احساس می‌کردند دسته گیتار کلاسیک زیادی بزرگ و نواختن آن سخت است. به نظر من این (نگاه) واقعا خجالت‌آور بود زیرا سبک کلاسیک یک سبک کامل و عالی برای آموزش است، به انگشتان فشار نمی‌آورد، فشار سیم‌ها کم است و صدای آن گرم است.

در سال ۱۹۹۷ من کوردوبا را تاسیس کردم. با رسالت این که به مردم نشان دهم گیتار سیم‌نایلونی می‌تواند زیبا، سرگرم‌کننده و آسان باشد. ما شروع کردیم به ارتقای قابلیت نوازندگی و بهترین گیتارهای ممکن در هر نوع را تولید کردیم. پس از بیست سال مفتخرم که بگویم کوردوبا نه فقط در حوزه گیتارهای سیم‌نایلونی بلکه به طور کلی در صنعت گیتار پیشتاز است.

گروه موسیقی جیپسی کینگز

جیپسی کینگز، یک گروه موسیقی در فرانسه است که در سبک‌های فلامنکو، سالسا و پاپ فعالیت می‌کند. آن‌ها در کارهای خود از آمیخته‌ای از زبان‌های مختلف استفاده می‌کنند که البته عمدتا زبان اسپانیایی و آمیزه‌ای از لهجه‌های مختلف جنوب فرانسه است. اعضای این گروه در فرانسه متولد شدند اما والدین شان کولی‌هایی بودند که در زمان جنگ داخلی اسپانیا از آنجا فرار کرده و به فرانسه آمدند. شهرت این گروه به ایجاد سبکی به نام رومبا فلامنکو است که یک سبک پاپ است و در موسیقی فلامنکو ریشه دارد. موسیقی آن‌ها آمیخته‌ای از فلامنکو اسپانیایی و راپسودی جیپسی با سالسا فانک است.

گروه جیپسی کینگز

 هنرمندان این گروه با گیتارهای کوردوبا رابطه خوبی دارند. کمپانی کوردوبا یک مدل گیتار با نام این گروه تولید و عرضه کرده است: 

این گیتار با نام  GK، مخفف Gipsy Kings، از بهترین گیتارهای سیم نایلونی است که مخصوص نوازنده‌های حرفه‌ای طراحی شده است و برای اجرا روی صحنه مناسب است. صفحه رویی این گیتار از spruce اروپایی ساخته شده و صفحات پشتی و کناری آن از cypress. برای نوازندگان سبک فلامنکو این گیتار یک صدای درخشان، اصیل، و تمیز دارد. عمق بدنه، دسته و پهنای شیطانک این گیتار در مقایسه با یک گیتار سنتی اسپانیایی کمتر است و به همین دلیل نواختن آن آسان است.

کوکو

انیمیشن کوکو از ساخته‌های شرکت والت دیزنی برای کودکان است. موضوع این انیمیشن مشخصا موسیقی است. شخصیت اصلی داستان یعنی Miguel اشتیاق شدیدی به نواختن گیتار دارد. اما خانواده او و به ویژه مادربزرگش به شیوه‌ای خصمانه مانع این می‌شوند که او موسیقی بنوازد یا حتی از آن لذت ببرد. او در مسیر رسیدن به علاقه‌اش هیجان‌های زیادی را تجربه می‌کند. از جمله اینکه به سرزمین مردگان سفر می کند و در آنجا نوازندگی گیتار را می‌آموزد. در سرزمین مردگان خانواده از هم گسیخته او دور هم جمع می شوند و Miguel می تواند رویای نواختن گیتار را دنبال کند.
آن گیتار خیالی که در دست دلا کروز بود در عمل برای خودش یک شخصیت است. یک موسیقی زیبا با صدای یک گیتار سیم نایلونی موسیقی این فیلم است که مایک گلاچینو سازنده آن است. این موسیقی یک رویکرد سنتی هالیوودی دارد و در کنار آن طعم موسیقی لاتین و مکزیکی به مخاطب القا می‌شود.

ضبط این موسیقی با طیف وسیعی از سازهای فولکلور مکزیکی در مکزیک و لس آنجلس انجام شده است. انیماتورها برای هماهنگ کردن انگشت گذاری‌ها و صدای موسیقی رنج‌های بسیاری کشیدند.

موضوع اصلی این داستان ساز گیتار است و طبیعی است که عده ای از افراد جوان را به یادگیری گیتار و الگو گرفتن از شخصیت اصلی (Miguel) تشویق می کند. کمپانی کوردوبا چندی پیش خط تولیدی از گیتارهایی الهام گرفته از انیمیشن کوکو را اعلام کرد. این مجموعه شامل دو مینی گیتارshort-scale نسبتا ارزان یک مدل با scale ⅞ و مدل   Cordoba Replica Coco x است. مدل اخیر همان مدلی است که در فیلم در درست دلا کروز می بینیم.

دور از ذهن نیست که یکی از کسانی که با دیدن این فیلم به یادگیری گیتار ترغیب می‌شود، در آینده گیتاریست بزرگی شود!    

انیمیشن کوکو

 ماجرای همکاری کوردوبا و سازندگان انیمیشن کوکو از زبان مدیر کمپانی کوردوبا شنیدنی است:

ما از آغاز می‌خواستیم مجموعه‌ای داشته باشیم که برای بزرگ‌سالان و کودکان مطلوب باشد. کوردوبا در کنار شهرت سازهایش، همیشه بر تحصیل موسیقی، به ویژه برای بچه‌ها تمرکز داشته است. جیم موریس (Jim Morris) رییس پیکسار از طرف‌دارهای مشتاق موسیقی و به‌طور خاص گیتار است. هنگام درخواست دادن به licensing partners  فهرستی از کمپانی‌های گیتار برای ارایه پیشنهاد تهیه شده بود و جیم شخصا پیشنهاد داد ما یکی از آن‌ها باشیم. همکاری ما شکل گرفت و گیتارهای سیم‌نایلونی در فیلم برجسته شدند و کوردوبا به عنوان متخصص در این صنعت در نظر گرفته شد.

ما ملاقات جالبی با انیماتورهای پیکسار داشتیم تا بتوانیم گیتار موجود در انیمیشن را به دقت بررسی کنیم و توضیح بدهیم که چگونه می توانیم این گیتار را با تمام مشخصاتش واقعی کنیم. ما از نزدیک با German Vasquez Rubio سازنده گیتار، روی این گزیده تن وود کار کردیم. اگرچه بعضی ویژگی های خاص گیتار کوکو مثل شکل اسکلتی سردسته گیتار، گوشی های کوک استخوانی شکل برای ما چالش های جدیدی بودند، اما در آخر نتایج رضایت‌بخشی داشتیم. حالا می‌دانیم که چه چیزهایی ممکن است، پس چه کسی می داند که کوردوبا بعد از این چه محصولی بیرون می دهد؟ 

گیتار کوردوبا- کوکو

با همه سخنانی که گفته شد کمپانی کوردوبا بر این عقیده است که است که همه باید جادوی گیتارهای سیم‌نایلونی را تجربه کنند و تمام طراحی‌های Coco x Cordoba با این باور هم‌خوانی دارند. می‌دانیم که  فیلم کوکو یک عده مخاطب کاملا جدید برای گیتار به ارمغان می‌آورد. ما می‌خواهیم که گیتارهای کوکو برای همه نوازندگان، چه آنان که تازه گیتار را شروع کرده‌اند و چه نوازندگان  حرفه‌ای این ساز، قابل دسترسی و relatable باشد. گیتار  Coco x Cordoba Mini کامل شده گیتار محبوب مسافرتی مینی کوردوبا است. ما برای اینکه کوکی می (E tuning) را هم لحاظ کنیم طراحی اصلی را اندکی بزرگ تر کردیم. و یک صفحه رویی از جنس spruce انتخاب کردیم تا شبیه ظاهر گیتار دلا کروز باشد.

 امیدواریم که با دیدن Miguel که با انگیزه یادگیری گیتار، سفر خود را آغاز کرد، کودکان و خانواده ها ترغیب شوند که به دنبال موسیقی بروند و از آن لذت ببرند. نواختن گیتار کار ساده ای نیست و کوکو با آشنا کردن طیف وسیعی از مخاطبان با این ساز، یکی از موانع را برداشته است. ما هم می خواستیم موانع تکنیکی ممکن را از سر راه برداریم و کاری کنیم که گیتار نواختن آسان و لذت بخش شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *