متخصصان می‌گویند که بهترین سن برای شروع خوانندگی کودکان زمانی است که صدای آن‌ها کم‌کم به پختگی می‌رسد، یعنی زمانیکه کودکان به بلوغ نزدیک می‌شوند. زمانیکه یک کودک، وارد فرآیند بلوغ و رشدیافتگی می‌شود، میزان پیشرفتش در آموزش موسیقی هم قابل توجه و قابل‌اندازه‌گیری می‌شود.

نکته‌ای که باید به آن توجه کنیم، این است که بلوغ برای کودکان مختلف در سنین مختلف اتفاق می افتد، چرا که ژنتیک و آناتومی کودکان مختلف با هم تفاوت دارد، اما معمولا از ۱۱ تا ۱۲ سالگی صدای بیشتر کودکان دچار تغییرات شدید می‌شود. این تغییرات تحت تاثیر نواسانات هورمونی در کودکان ایجاد می‌شود. متخصصان، همین تغییرات بیولوژیک بدن را به عنوان ملاکی در نظر می‌گیرند و بر اساس آن بهترین سن شروع آموزش خوانندگی را تعیین کرده‌اند.

زمانیکه صدای یک پسر، کم‌کم شروع به بم شدن می‌کند و به سمت شبیه شدن به صدای مردانه پیش می‌رود، به طور قطع زمان مناسبی برای شروع درس‌های جدی تربیت صدا است. در مورد صدای دختران هم وضع بر همین منوال است. زمانی که صدای دختر از حالت صدای کودکانه خارج می‌شود و بیشتر به یک صدای زنانه نزدیک می‌شود، زمان مناسبی است برای شروع درس‌های خوانندگی. این واضح است که به طور کلی صدای دختران نوجوان و صدای زنان در قیاس با صدای مردان، از نظر زیر‌و‌بمی، صدایی زیر‌تر است، اما در سنین نوجوانی این زیر بودن صدا تشدید می‌شود.

اینکه درس متمرکز آواز خوانی و خوانندگی را بخواهیم با صدایی که هنوز به بلوغ نرسیده، تمرین کنیم، کار دشواری است. علاوه بر این کودکان هنوز به قدر کافی نسبت به بدن و حس‌های‌شان آگاهی ندارند که بتوانند دستور‌العمل معلم آوازشان را به خوبی، به کار بگیرند. با این حال نمی‌توان یک نظر قطعی را در مورد همه کودکان ابراز کرد. چراکه همیشه استثناءهایی وجود دارند.

در مجموع، پیشنهاد مفیدی که می‌توان در این مورد مطرح کرد، این است که به جای اینکه در سنین زیر ۱۱ و ۱۲ سال، به طور جدی به کودکان‌ آموزش خوانندگی داده شود، بهتر است آن‌ها را به کلاس سازی مثل پیانو بفرستید. شناخت محدوده‌های صوتی و انواع نت‌ها هنگام یادگیری پیانو، پایه موسیقایی محکمی می‌سازد که بعد از بلوغ، کودک شما بتواند خوانندگی را بهتر دنبال کند.
کودکی که نت‌خوانی را یاد می‌گیرد، با تئوری موسیقی آشنا می‌شود و مهارت‌های نوازندگی به دست می‌آورد، هنگامی که به طور جدی شروع به یادگیری خوانندگی و آواز بکند، عملکرد در آن خواهد داشت.

منبع:
MUSIKA