فیلم زد و موسیقی انقلابی آن

فیلم زد و موسیقی آن برای بسیاری از ایرانیان فیلمی نوستالژیک است و خاطره‌ی روزهای انقلاب را در ذهن آن دل می‌کند چرا که نمایش این فیلم سال‌ها در ایران ممنوع بود و تنها به‌خاطر باز شدن فضای سیاسی ایران در آستانه‌ی انقلاب، اجازه‌ی نمایش گرفت و پس از آن بارها اکران شد. 
زد ساخته ی کوستا گاوراس فیلم‌ساز یونانی‌تبار و موسیقی آن نیز ساخته‌ی میکیس تئودوراکیس آهنگ‌ساز بزرگ یونانی و سازنده‌ی موسیقی فیلم‌های حکومت نظامی و زوربای یونانی است. زد در زبان یونانی «او زنده است» معنی می‌دهد و اشاره به قتل یک نماینده‌ی چپ‌گرای پارلمان یونان دارد که در سال ۱۹۶۳ به دست نیروهای راست گرا در یونان صورت گرفت. حادثه‌ای که پیامدهای خونینی در این کشور داشت و منجر به کودتای نظامیان و روی کار آمدن حکومت سرهنگ‌ها در یونان و دیکتاتوری هفت ساله‌ی آنان شد.

این فیلم تکان‌دهنده و افشاگرانه است و به بررسی رابطه‌ی قدرت و فساد سیاسی می‌پردازد. اگرچه ضعف‌های آزاردهنده‌ای نیز دارد و آدم‌ها را به دو دسته‌ی کلیشه‌ای خوب و بد تقسیم می‌کند.

موسیقی فیلم زد ترکیبی از قطعه‌های آوازی و ارکسترال است که روی دو محور تراژدی و حماسه بنا شده است. حماسه، مبارزه علیه دیکتاتوری و فاشیسم و تراژدی، مرگ قهرمان آن یعنی گریگوری لمبراکیس.
تاثیر موسیقی فولکلوریک سرزمین یونان بر این فیلم آشکار و یکی از ویژگی‌های اصلی آثار تئودوراکیس است. او که خود رهبر و از بنیان‌گذاران جنبش جوانان لمبراکیس بود، ارتباط حسی و عقیدتی تنگاتنگی با موضوع این فیلم و کاراکتر اصلی آن داشت و تمام تجربه‌ی عاطفی و شخصی‌اش را در موسیقی این فیلم به کار بست.
زمان ساخت این فیلم، تئودوراکیس در تبعید به سر می‌برد و به فیلم‌نامه دسترسی نداشت. به همین دلیل او براساس موضوع و تم فیلم قطعه‌هایی نوشت که گاوراس و تهیه‌کننده‌ی فرانسوی فیلم از میان این قطعه‌ها تعدادی را براساس فضا و حال و هوای فیلم برگزیدند. هنگامی که تئودوراکیس بعد از آزادی از زندان و تبعید در ۱۹۷۰ فیلم را به همراه گاوراس در پاریس بر روی صحنه دید، به‌شدت تحت تاثیر آن قرار گرفت و سلیقه‌ی گاوراس را در انتخاب این قطعه‌ها ستود.

قطعه‌ی لاکورسه دی موئل، قطعه‌ای ملودیک و پر از انرژی، تحرک و شور مبارزه است که بر اساس تم اصلی فیلم ساخته شده و از زیباترین قطعه‌های فیلم است. همین‌طور قطعه‌ی کافه راک که نوعی راک یونانی است که به سبک تئودوراکیس اجرا می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *