متال هد به چه کسی می‌گویند؟

متال هد کیست؟

طرف‌داران سبک موسیقی هوی متال یا همان متال، در دنیا با نام متال هد شناخته می‌شوند. در یکی از نوشته‌های پیشین هم به این موضوع اشاره کردیم که موسیقی مورد علاقه‌ی افراد بخشی از هویت آن‌ها است. اما این مسئله در بین طرف‌داران موسیقی متال بسیار پررنگ است. آن‌ها خود را عضوی از یک خرده‌فرهنگ می‌دانند و معتقدند این نوع موسیقی مانند یک مکتب فکری، بیان‌گر عقاید و نگرش اعتراض‌آمیز آن‌ها به جهان است. آن‌ها با کلیشه‌های رایج در جامعه مخالف هستند.

متال‌هدها براساس استانداردها و معیارهای خود خرده‌فرهنگی به نام «alienation» (بیگانگی) ساخته‌اند و از این طریق اصالت و ریشه‌‌های خود را تعریف می‌کنند. به‌دنبال رشد این خرده‌فرهنگ که هویت آن با این موسیقی گره خورده است، هوی‌متال از ژانرهای دیگر موسیقی راک ماندگارتر و پایدارتر شده است. متال‌هدها یک جامعه‌ی انحصاری از جوانان هستند. این جامعه به‌شدت مردانه است و بر ارزش‌ها، هنجارها و رفتارهای مشترکی بنا شده است. آن‌ها از دیگران متمایز هستند و به‌گونه‌ای از جریان اصلی جامعه به حاشیه رانده شده‌اند.

متال هد ها حتما در کنسرت‌های متال شرکت می‌کنند. خود را به خریدن آلبوم‌های متال متعهد می‌دانند. در بسیاری از مواقع موهای خود را بلند می‌گذارند و این‌گونه دین خود را به سبک موسیقی و مکتب مورد علاقه‌شان ادا می‌کنند. مثلا در دهه‌ی هفتاد و هشتاد میلادی، با پوشیدن کت‌ها و جلیقه‌های لی و چرم و با تزئینات مخصوص (Band Patches) خود را به عنوان یک متال هد از دیگران متمایز می‌کردند.

طرف‌داران موسیقی متال از نوازندگان و خوانندگان سبک مورد علاقه‌‌ی خود انتظار دارند که در نهایت خلوص و وفاداری به ارزش‌های هوی‌متال ساز بزنند و موسیقی اجرا کنند و به هواداران خود متعهد باشند. از نظر هواداران، یک نوازنده‌ی متال باید نماینده‌ی ایده‌آلی از این خرده‌فرهنگ و مکتب موسیقی باشد.

اگرچه مخاطبان متال عمدتاً «جوانان سفیدپوست، مردان و از طبقه‌ی پایین/متوسط» هستند. اما آن‌ها افراد بیرون از مرزهای جغرافیایی و نژادی خود را نیز می‌‌پذیرند. البته به شرط آن‌که در زمینه‌ی رفتار، پوشش و پیروی از ارزش‌ها از معیارهای تعریف‌شده پیروی کنند.

نظرات مختلفی درباره‌ی موسیقی هوی متال و طرف‌داران آن وجود دارد. توجه شما را به چند عبارت و نقطه‌نظر جالب از موزیسین‌ها، هواداران و ژورنالیست‌ها درباره‌ی این سبک موسیقی و هوادارانش جلب می‌کنیم.

حسی که از هوی متال می‌گیرید همان حسی است که موقع دیدن فیلم‌های ترسناک دارید. هر دو شیطانی به نظر می‌رسند!هاها!

هوی متال، ژولیده‌ها و ولگردها را به سمت خود جذب می‌کند. آدم‌های گمشده‌ای که کسی آن‌ها را نمی‌خواهد.

به نظر من،‌ هوی متال یک جور تراپی است. زیرا موسیقی‌اش تنش را از بین می برد. به همین دلیل است که افرادی که کودکی بسیار بدی داشته‌اند جذب آن می‌شوند. آن‌ها از طریق آن می‌توانند پرخاشگری و تنش را به روشی غیرخشونت آمیز رها کنند.

هوی متال یک انرژی جهانی است. صدای یک آتش‌فشان است. سنگی است که زمین را در هم می‌شکند و ما آن را با سرشت و فطرت خود احساس می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *