متد فلدنکرایس (Feldenkrais Method) چیست؟

متد فلندرکرایس

متد فلدنکرایس،‌ یک روش منحصر به فرد است. در این مقاله توضیح دادیم که این متد چگونه می‌تواند به نوازندگی پیانوی شما کمک کند.

بیشتر ما، اولین باری است که با روش Feldenkrais ™ روبرو می‌شویم. اگر شما هم از آن دسته افراد هستید، به احتمال زیاد سوالات بسیاری خواهید داشت؛ این متد چیست؟ از کجا نشات گرفته؟ چگونه می‌تواند به پیشرفت من به عنوان یک پیانیست کمک کند؟

در ادامه سعی می‌کنیم به اکثر سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

این روش کمتر شناخته شده بر روی بهبود حرکت و عملکردتان، از طریق آموزش ذهن شما تمرکز دارد. بسیاری از تکنیک‌ها و متدهای دیگر، بر بهبود جسم تمرکز دارند. تمرکز بر ذهن، چیزی است که این روش را بسیار منحصر به فرد می‌سازد.

این متد با داشتن مزایای زیاد برای نوازندگان پیانو، از جمله تنفس راحت‌تر و کامل‌تر در هنگام اجرا، قطعا ارزش بررسی دارد.

بیایید کمی عمیق‌تر ببینیم که دقیقا چیست…

این روش آموزشی، با کمک به شما در جهت بهبودی که باید ایجاد و پیاده سازی کنید، بر بهبود حرکت و ارتقای عملکردتان تمرکز دارد.

متد فلدنکرایس معمولا هم در کلاس‌های گروهی و هم در جلسات خصوصی تدریس می‌شود. این روش مبتنی بر اصول فیزیک، بیومکانیک و درک تجربی از یادگیری و رشد انسان است. نوعی آموزش جسمانی است که با استفاده از حرکات آرام و معطوف کردن توجهتان به کاری که انجام می‌دهید، به شما کمک می‌کند تا روش‌های جدید و موثرتری را برای انجام کارهای زندگیتان بیاموزید. شما می‌توانید سهولت و دامنه‌ی حرکت خود را افزایش دهید، انعطاف پذیری و هماهنگی خود را بهبود ببخشید و ظرفیت ذاتی خود را برای حرکتی ظریف و کارآمد دوباره کشف کنید.

«موشه فلدنکرایس» گفت: «ما مطابق تصورمان از خود، حرکت می‌کنیم.»

توسط این متد؛ با گسترش درک و افزایش هشیاری، از عادت‌ها و انقباض‌های خود آگاهی بیشتری پیدا کرده و راه‌های جدیدی را برای انجام حرکت ایجاد می‌کنید.

از آن‌جا که نحوه‌ی تحرک شما، چگونگی حرکتتان در زندگی است؛ این پیشرفت‌ها اغلب باعث بهسازی توانایی تفکر، تعدیل عاطفی و حل مسائل در تمام جنبه‌های زندگی می‌شوند.

می‌توان آن را با تکنیک معروف الکساندر مقایسه کرد.

تکنیک الکساندر

معلمان تکنیک الکساندر، در ابتدا، پیش از آموزش نحوه‌ی نشستن، ایستادن و نوازندگی، نحوه ی حرکت شما را بررسی می‌کنند.

هر دوی این روش‌ها به بهبود وضعیت قرارگیری شما کمک می‌کنند اما روش فلدنکرایس، بیشتر روی ذهن منعطف و نه بدن انعطاف‌پذیر تمرکز دارد.

این به چه معناست؟

Moshé می‌گوید: «خوب، این به معنای آموزش ذهن شما و نه فقط بدن شما است.» «داشتن ذهن سالم و هم‌چنین بدن سالم، بی شک برای هر نوازنده حائز اهمیت است.»

این روش حتی شیوه‌ی یادگیری را نیز به شما آموزش می‌دهد.

چه مزایایی برای نوازندگان پیانو دارد؟

مزایای متد فلدنکرایس

«اِما آلتر» طرفدار فلدنکرایس، با جزئیات بیشتری توضیح می‌دهد: «این متد می‌تواند به مشکلات وضعیتی، اسکلتی-عضلانی و درد پیانیست‌ها کمک کند، هم‌چنین لحن و مهارتشان را بهبود بخشد.»

هنگامی که از خودمان در راستای هماهنگی با امکانات جسمی خود استفاده می‌کنیم، نیازی به استفاده از نیروی زیاد نداریم و به راحتی از بدنما‌ن بهره می‌بریم. وقتی بدانیم که در واقع چه کاری انجام می‌دهیم، می‌توانیم کاری را که انجام می‌دهیم بهبود ببخشیم.

یک پیانیست زمانی به من مراجعه کرد که هنگام ورق زدن صفحه، به‌سختی می‌توانست تمرکزش را حفظ کند. هنگامی که شروع به بررسی نحوه‌ی حرکت او کردم؛ مشخص شد که زمان حرکت دادن هر قسمت از ستون فقراتش، سرش را نیز حرکت می‌دهد و بنابراین هر بار همان‌طور که چشمانش را به سمت دیگر صفحه‌ی نت حرکت می‌دهد، باید دوباره از نقطه‌ی متفاوتی تمرکز کند.

اعضای فدراسیون بین المللی فلدنکرایس
اعضای فدراسیون بین المللی فلدنکرایس روی وضعیت بدن خود کار می‌کنند.

پس از آن که به او گفتیم حرکت ستون فقراتش باید چگونه باشد (پنهانی باشد)، وضعیت چشمانش در هنگام حرکت ثابت می‌ماند. دیگر می‌توانست به راحتی بر روی صفحه نت جدید تمرکز کند و راحت‌تر می‌نواخت، چراکه حرکت کمتری به ستون فقرات خود می‌داد.

این‌گونه نبود که این حرکات امکان پذیر نباشند، او فقط این حرکات خوش‌آیند را فراموش کرده بود و از آن‌ها استفاده نمی‌کرد. هنگامی که ما این امکان را بررسی کردیم و در مورد برداشت او از آن‌چه ستون فقرات قادر به انجام آن است صحبت کردیم، مغز او خیلی سریع تغییرات را ایجاد کرد.

مزایای این متد برای سایر افراد

برای خوانندگان: آزادی بیان بیشتر در کلمات، ملودی و احساسات – فراتر از تکنیک پیش رفتن.

برای رقصنده‌ها: ظرافت، لطافت، آزادی و هماهنگی بیشتر در حرکات – کاهش درد و صدمات مکرر.

برای بازیگران: اتصال عمیق‌تر به دنیای درونی انگیزه‌ها، احساسات و افکار – پیدا کردن ثبات در توسعه‌ی شخصیتی جدید – کنار گذاشتن مانع عادت‌ها.

برای افرادی که اجرا دارند: ایجاد ارتباط صمیمانه با خود – تمرین خودآگاهی (نحوه‌ی تفکر در مورد گرم و آماده شدن برای اجرا را تغییر خواهد داد) – در زندگی روزمره و هنری شما راحتی، سهولت و تسلط بیشتری فراهم می‌کند – روشی هوشمندانه، خلاقانه و سرگرم کننده برای کشف هرگونه مشکل هنری که ممکن است با آن روبرو شوید به شما ارائه می‌دهد!

از آن‌جا که این متد بر روی پیش‌زمینه‌ی تجربیات توسط حرکات تاثیر می‌گذارد؛ هر تمرین آن، حتی اگر به آواز، بازیگری، رقصیدن یا نواختن ساز مرتبط نباشد، چیز جدید و مفیدی برای عملکرد کلی شما به ارمغان می‌آورد. اما برای هر زمینه،‌ تمرین های اختصاصی نیز وجود دارند.

«موشه فلدنکرایس» (Moshé Feldenkrais) که بود؟

موشه فلدنکرایس

«موشه فلدنکرایس» دانشمندی بود که در زمینه‌های مهندسی، هنرهای رزمی، علوم سخت، رشد کودک و… پیش‌زمینه داشت و دارای کنجکاوی باورنکردنی بود. او در هنگام توانبخشی خودش از آسیب دیدگی فوتبال فهمید که اگر به کاری که انجام می‌دهد توجه بیشتری داشته باشد، می‌تواند عملکرد بهتری ارائه دهد.

موارد کلیدی که باید به آن‌ها توجه کرد، عقایدش در مورد چگونگی بهره از خودش بود؛ داشتن تلاش و در مقابل، احساس راحتی،‌ آگاهی از بازخورد و سازگاری و آزمایش روش‌های بهتر انجام یک کار یا وظیفه.

او به نخست وزیر وقت اسرائیل، «دیوید بن گوریون»، یاد داد که در سن 77 سالگی روی سر خود بایستد.

فلدنکرایس این روش را طی دهه‌های زیادی پیش از مرگش، در اواسط دهه‌ی 1980، اصلاح کرد. در حال حاضر این روش در بسیاری از زمینه‌ها (از کلینیک‌های بهداشت و درمان، تا آموزش بازیگری، سیرک و صداسازی در بسیاری از آموزشگاه‌های هنرهای نمایشی) در حال آموزش است.

وقت آن است که با استفاده از روش Feldenkrais راه خود را پیدا کنید!

منابع: Pianistmagazine، Feldenkrais

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.