والنتینا لیسیتسیا نوازنده حرفه‌ای پیانو در سال ۱۹۷۳ و در کی یف اوکراین متولد شد.⠀

او از ابتدا دوست داشت یک شطرنج ‌باز حرفه ‌ای شود، اما از سه سالگی نواختن پیانو را آغاز کرد و اولین رسیتال انفرادی اش را در چهار سالگی اجرا کرد. در حال حاضر وی به راحتی مجموعه های گسترده باخ و مووتسارت و شوستاکوویچ و برنشتاین را می نوازد و تمایل خاصی به موسیقی راخمانینف و البته بتهوون دارد.

او علاوه بر موفقیت در زمینه موسیقی، به دلیل حمایت از جدایی طلبان اوکراین و انتقاداتش از دولت اوکراین در سیاست نیز خبر ساز بوده است. در آپریل ۲۰۱۵ ارکستر سمفونیک تورنتو کنسرت های وی را به دلیل اظهار نظرهای سیاسی اش در توییتر لغو کرد. با این حال این حواشی تاکنون مانع موفقیت وی در زمینه موسیقی و نوازندگی پیانو نبوده اند.

لیسیتسیا در کودکی به مدرسه موسیقی کی یف رفت که مخصوص بچه های بااستعداد بود و در آکادمی ملی موسیقی چایکوفسکی شروع به کار کرد و در همان جا با همسر آینده اش آشنا شد. آن ها در سال ۱۹۹۲ ازدواج کردند. وی در بین نوازندگان پیانو به دلیل تفاسیر سرشار از ذوق هنری اش درباره دوره رمانتیک و نوازندگان پیانوی آن همچون فرانتس لیست، فردریش شوپن و راخمانینف بیشترین آمار بازدید در یوتیوب را دارد. او در سال ۱۹۹۱ موفق به دریافت نخستین جایزه خود در رقابت پیانو درانوف شد و در همان سال نیز به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد.

والنتینا در بین موزیسین های کلاسیک از کسانی است که در اینترنت بسیار دیده می شود. او از این امکانات و تکنولوژی برای حمایت از موسیقی کلاسیک استفاده می کند. کانال یوتیوب والنتینا حدود ۵۰۰ هزار عضو دارد و ویدیوهای او تا کنون بیش از ۲۰۰ میلیون بازدیدکننده داشته اند. سالن رویال آلبرت با دیدن موفقیت والنتینا در یوتیوب تحت تاثیر قرار گرفته و در یک اقدام بی سابقه درهای خود را برای اجرای یک کنسرت در جون ۲۰۱۲ به روی این نوازنده گشود.

والنتینا لیستیسا

والنتینا و همسرش در سال ۲۰۱۰ در راه پیشبرد زندگی حرفه ای تمام پس انداز خود را در ضبط سی دی از کنسرتو راخمانینف همراه با ارکستر سمفونی لندن خرج کردند. در سال ۲۰۱۲ والنتینا با کمپانی دکا که بعدها مجموعه سی دی های وی را منتشر کرد قرارداد امضا کرد. والنتینا در حال حاضر همراه با همسرش در کارولینای شمالی در ایالات متحده آمریکا زندگی می کند.

نوازندگی چند وجهی لیستیا را با ویژگی خیره کننده توصیف می کنند. رپرتوار ارکسترال او به تنهایی بیش از ۴۰ کنسرتو را در بر دارد. او قرابت خاصی با موسیقی راخمانینوف و بتهوون دارد و در هر فصل به vast repertoire خود اضافه می کند.