پیانو هایلون

پیانوهای هایلون توسط کمپانی تولید ابزار آلات موسیقی نینگ‌بو هایلون، در کشور چین ساخته می‌شوند.

تاریخچه

نینگ‌بو هایلون در سال ۱۹۸۶ میلادی تولید اجزا و قسمت‌های پیانو را تحت نام کمپانی نینگ‌بو آغاز کرد و در سال ۱۹۹۵ مونتاژ پیانوهای کامل را شروع نمود. کارخانه‌ی مونتاژ پیانو تا سال ۲۰۰۰ تبدیل به یک مجتمع تولیدی کامل شد. در حال حاضر مساحت کارخانه‌ی هایلون بیش از ۴۰۰۰۰ مترمربع است و بالغ بر ۸۰۰ کارگر و کارمند دارد. علاوه بر این هایلون طرح دیگری مبنی بر احداث کارخانه‌ای با مساحت ۲۰۰۰۰ مترمربع در دست اجرا دارد تا حضور پررنگ‌تری در بازار آمریکا داشته باشد. به علاوه کارخانه تولید بدنه پیانو این شرکت هم در سال ۲۰۰۸ افتتاح گردید. علاوه بر ساخت و توزیع برند هایلون، این شرکت پیانوهای برند فیوریخ (Feurich) را نیز تولید می‌کند. به علاوه هایلون به صورت قراردادی برای چندین برند دیگر قطعات و حتی پیانوهای کامل تولید می‌کند. اخیرا هم شرکت هایلون اقداماتی برای تبدیل این شرکت به سهامی عام در بورس شنژن انجام داده است.
در حال حاضر شرکت هایلون چهار خط تولید پیانو دیواری (‌عمدتا دیواری‌های با ارتفاع زیاد) و پنج خط تولید پیانو گرند دارد. در سال ۲۰۱۰ هایلون مدل ۱۳۲سانتی‌متری HU7-P را به بازار معرفی کرد. بنا بر ادعای کمپانی راجع به این مدل، این پیانو صدایی باشکوه و پر قدرت دارد و متناسب با سلیقه و نیازهای متعارف آمریکایی طراحی شده است. در این مدل یک پدال میانی وجود دارد که مکانیزم پدال سوستنوتو (sostenuto) را کاملا می‌تواند پوشش دهد.
(در نظر بگیرید که ممکن است نام مدل‌هایی که در این مطلب ذکر می‌شود با آنچه بر روی فریم چدنی پیانو هایلون شما حک شده است تفاوت داشته باشد. دلیل این موضوع این است که هایلون برای بازارهای چین و آمریکا، نام‌های متفاوتی را در نظر می‌گیرد. اما طراحی کلی این پیانوها با هم یکسان است ولی به گفته هایلون قطعات پیانو برای بازار آمریکا کیفیت بالاتری دارند.)

برند امرسون

نمایندگی هایلون در آمریکا به تازگی قصد دارد تا چند مدل گرند و دیواری جدید را تحت برند امرسون (Emerson) معرفی کند. (‌این مدل‌ها در گذشته تحت عنوان سری وین (Vienna) هایلون تولید می‌شدند).
شرکت W.P. Emerson در سال ۱۸۴۹ توسط ویلیام پی. امرسون تاسیس شد اما بعدا به Emerson Piano Co تغییر نام داد. این شرکت که در بوستون قرار داشت به نقطه‌ی عطف نوازندگان باتجربه با تکنولوژی‌های جدید تبدیل شده بود و توانست به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پیانو در آمریکا تبدیل شود و پیانوهای تولیدی‌اش را به سایر کشورها نیز صادر کند. به گفته بخش فروش امرسون، این شرکت قصد دارد همانند قبل دنیای گذشته و تکنولوژی امروزی را با هم ادغام کرده و با استفاده از تامین‌کنندگان آمریکایی، اروپایی و آسیایی صنعت تولید پیانو مرسوم غرب را با قیمتی کمتر میسر سازد و صدای گرم پیانوهای وین را با پیانوهای امرسون ایجاد کند.
پیانوهای امرسون توسط تیم بین‌المللی از طراحان پیانو که اغلب آنها ارتباط نزدیکی با شرکت هایلون دارند طراحی شده و توسط شرکت هایلون ساخته می‌شوند.
چوب مورد استفاده برای ساخت صفحه صدای این پیانوها از درختان کوه‌های آلپ واقع در شمال اتریش تهیه می‌شود. بخش انتهایی پیانو گرند امرسون در مقایسه با دیگر گرندها عرض بیشتری دارد و برای ساخت پل‌ها از لایه‌بندی عمودی استفاده شده است. کلاویه‌ها لمس سنگین‌تر و سرعت تکرار اکشن بالاتری دارند. در پیانوهای دیواری امرسون نوعی سیستم دوتایی منحصربه‌فرد به نام ترایگان (TriGon) به کار گرفته شده است. وزن بالای این صفحه موجب می‌شود تا قدرت صدای پیانو افزایش یابد و صفحه صدا بهتر ارتعاش کند. خریداران پیانوهای امرسون غالبا تا هجده ماه پس از خرید از شرکت هایلون یک متخصص ماهر جهت بازدید از پیانو درخواست می‌کنند. بصورت معمول انجام این کار یک روز کامل برای انجام خدمات رگلاژ و صداسازی با بهترین کیفیت صرف می‌شود.

HLPS و HLPS Plus

در سال ۲۰۱۱ هایلون از مکانیزمی در پیانوهای گرند خود رونمایی کرد که کاربرد آن موجب می‌شد درب پیانو به آرامی بسته شود. هایلون از این طرح با عنوان Hailun Limb Protection System یا به اختصار HLPS نام می‌برد. این سیستم در کارخانه و در حین مونتاژ بر روی پیانوها نصب می‌شود. با نصب این سیستم حتی یک بچه‌ی خردسال هم می‌تواند به سادگی درب سنگین پیانو گرند را باز کند و این سیستم به خوبی از افتادن آن بر روی بازو و دست جلوگیری می‌کند.
نوع دیگری از HLPS وجود دارد که HLPS Plus نامیده می‌شود و تنها بر روی مدلهای وین نصب می‌شود. با نصب این سیستم نوازنده می‌تواند درب را در هر ارتفاعی که تمایل دارد بدون نیاز به پایه تنظیم کند. بنابراین این سیستم علاوه بر ایجاد ایمنی، به نوازنده این امکان را می‌دهد تا میزان خروج صدای پیانو را در هر سطحی که تمایل دارد تعدیل کند.

چن هایلون

شرکت هایلون با تمامی شرکت‌های چینی که پیانو به آمریکا می‌فروشد کمی تفاوت دارد. چِن هایلون (Chen Hailun)، صاحب و مدیر عامل هایلون یک کارآفرین تمام‌عیار به سبک و سیاق غرب است و به تمام بخش‌های این تجارت تسلط کامل دارد. او که ابتدا تولیدکننده قالب‌های صنعتی بود با ساخت قطعات برای سایر سازندگان پیانو وارد دنیای ساخت پیانو شد. او در سال ۱۹۹۸ سهم دولت در شرکت هایلون را به طور کامل خریداری کرد تا کنترل کیفیت و تصمیمات استخدامی بهتری داشته باشد.
در کنار به‌کارگیری پیشرفته‌ترین تجهیزات و روش‌های تولید در کارخانه هایلون، حجم بسیار زیادی از ظریف‌کاری‌ها و تنظیمات دقیق و کنترل‌ها توسط دست انجام می‌شوند. آقای چِن هایلون با پرداخت دستمزد بالاتر نسبت به سایر تولیدکنندگان پیانو بازار، بهترین متخصصان و کارکنان را استخدام می‌کند. همچنین کارکنان خود را با کمک افراد متخصص ماهر از آمریکا و اروپا آموزش می‌دهد. هایلون همچنین با یک دانشگاه محلی در تربیت افراد متخصص در این حرفه همکاری می‌کند.
در طی سالهای گذشته بیشترین تلاش‌های چِن هایلون متمرکز بر افزایش دقت و پایداری کیفیت پیانوها و قطعات متمرکز بوده است. این موضوع را می توان در سرمایه‌گذاری‌های چشمگیر این شرکت در خریداری و بکارگیری ماشین‌های برش و ابزارهای کامپیوتری مشاهده نمود. به طور مثال هایلون به کمک دقت و کیفیت حاصل شده، قادر به طراحی اکشنی است که قابلیت نصب بر روی تمامی مدل‌های گرند را دارد.

کیفیت

پیانوهای ساخت هایلون از طراحی هوشمندانه و کنترل کیفی بسیار خوبی برخوردارند. هایلون در پیانوهای گرند خود از چوب افرا برای تولید قاب بیرونی استفاده می‌کند که این کار بیشتر در پیانوهای گرند حرفه‌ای مرسوم است و در مقایسه با سایر چوب‌ها کیفیت صدای بهتری را تولید خواهد کرد. در سال ۲۰۱۱ هایلون تصمیم گرفت تا در ساخت صفحه صدا از جنس صنوبر اتریشی خودکفا شود و برنامه‌هایی هم برای استفاده از آن‌ در تولیداتش دارد.

برای دستیابی به بالاترین استانداردهای کیفی، هایلون گروهی از شناخته‌شده‌ترین متخصصان را از ژاپن، اروپا و آمریکا استخدام کرده است. در سال ۲۰۰۹ برای کمک و نظارت بر عملکرد کیفی تولیدات هایلون، Rolf Ibach، مالک شرکت Rud. Ibach Sohn نیز به استخدام شرکت هایلون درآمد. این شرکت یکی قدیمی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان اروپایی به شمار می‌رفت که در سال ۲۰۰۸ پس از ۲۰۰ سال فعالیت، این بیزینس را ترک کرد.

خدمات پس از فروش

شرکت هایلون آمریکا طرح‌های متعددی را برای تسریع خدمات پس از فروش شروع کرده است و تلاش می‌کند تا میزان رضایت مشتریان را به طور مرتب ارزیابی کند. هایلون همچنین طرحی با نام «برنامه‌ی تضمین رویایی هایلون» (Hailun Dream Assurance Program) را معرفی کرده است که در آن شرکت هایلون تضمین می‌کند در صورتی که در بازه‌ی ۹۰ روزه مشتری از صدای تولیدی پیانو راضی نبود می‌تواند پیانو دیگری از همان مدل را انتخاب و با قبلی تعویض کند. و اما طرح سرویس طلایی هایلون (Gold Service Program) به این ترتیب است که هر مشتری می‌تواند در حد فاصل ۶۰ تا ۱۸۰ روز از تاریخ خرید، یکبار به صورت رایگان از سرویس پیانو بهره‌مند شود.

برند کلاین

هایلون آمریکا برند کلاین (Cline) را مجددا در قالب پیانوهای رده‌ی مقدماتی وارد بازار کرده است. این برند فروش پیانو را در سال ۱۸۸۰ در شهر تاکوما ‌شهری در غرب واشنگتن آغاز کرد و در سال ۱۸۸۹ بود که با نام خود وارد بازار شد. تا سال ۱۹۲۰ توانست دامنه فعالیت خود را به سایر شهرهای آمریکا گسترش دهد و به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان پیانو در غرب آمریکا تبدیل شود. در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ قرن بیستم این شرکت پیانوهای خود را توسط سازندگان دیگر تولید و تحت نام کلاین به بازار عرضه ‌کرد.

در حال حاضر برند کلاین دو مدل پیانو دیواری با ارتفاع ۱۱۸ و ۱۲۲ سانتی‌متر و همچنین یک مدل گرند با طول ۱۵۰ سانتی‌متر تولید می‌کند. مدل گرند مجهز به سیستم HLPS است . به علاوه در صورت درخواست مشتری امکان نصب سیستم سایلنت MG بر روی تمامی مدل‌های دیواری و گرند وجود دارد. با نصب این سیستم این امکان فراهم می‌شود تا پیانو هم به صورت دیجیتال و هم به صورت آکوستیک مورد استفاده قرار گیرد. این سیستم برای نوازندگانی که به هنگام تمرین با محدودیت صدا مواجه هستند بسیار توصیه می‌شود. این سیستم علاوه بر امکان تمرین با هدفون، مجهز به مترونوم دیجیتال و سیستم ضبط با فرمت MIDI است.
و یک سرویس ویژه آن هم اینکه خریداران پیانو کلاین در آمریکای شمالی: چنانچه قصد خریداری یکی از گرندهای پتروف، هایلون، امرسون ویا ساتر را دارند، می‌توانند پیانو کلاین خود را با همان قیمتی که خریداری کرده بودند به شرکت تحویل دهند.

شرایط گارانتی (در آمریکا):

پیانو هایلون

تمامی قطعات و هزینه‌ تعمیرات به مدت ۱۵ سال تضمین می‌شود و این گارانتی قابل انتقال به خریدار دوم است. (البته در صورتی که همچنان در بازه‌ی ۱۵ سال باشد.)

پیانو کلاین

تمامی قطعات و هزینه‌ تعمیرات به مدت ۱۰ سال تضمین می‌شود و این گارانتی قابل انتقال به خریدار دوم نیست.

پیانو امرسون

تمامی قطعات و هزینه تعمیرات به مدت ۵ سال تضمین می‌شود و این گارانتی قابل انتقال به خریدار دوم نمی‌باشد. به علاوه قطعات الکترونیکی به مدت یکسال برای خریدار اول ضمانت می‌شود.

منبع: Piano Buyer

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.