FGN یک کمپانی ژاپنی تولیدکننده ساز است که در شهر ماتسوموتو در استان ناگونا تاسیس شده و نام خود را از کوه معروف فوجی می‌گیرد.

نیم‌قرن عشق به سازهای چوبی

این شرکت در سال ۱۹۶۰ تاسیس شده و به مدت نیم‌قرن برای بسیاری از برندهای مشهور جهان، گیتار و گیتار باس تولید کرده است:

 «ما به عنوان تولیدکننده اصلی، ضامن کیفیت بالای بسیاری از برندهای تحسین‌شده دنیا هستیم.»

امروزه این شرکت با هدف ثبت اسم FUJIGEN به عنوان برند اصلی خودش، به یک بازار جهانی تبدیل می‌شود. FGN به واسطه دانش فنی خود در رفتار چوب، داعیه دار پیشتازی در دنیای گیتار الکترونیک است:

«ما کار خود را با تولید گیتار کلاسیک آغاز کردیم. اما خیلی زود به سراغ تولید گیتارهای الکترونیک رفتیم. این امر به واسطه درخواست شریکان تجاری در آن سوی مرزها، به خصوص  آمریکا اتفاق افتاد، زیرا محبوبیت گیتار الکتریک در این کشور رو به افزایش است. اما در بازار داخلی ژاپن، گیتار کلاسیک همچنان محصول اصلی ما باقی ماند.»

کمپانی FujGen در دهه ۱۹۷۰ تولید گیتار برای کمپانی هایی مثل (Hoshino Gakki، CSL، Kanda Shokai (Greco guitars، و Yamaha را آغاز کرد. در اواخر این دهه، FGN برای تولید سینتی‌سایزر گیتار  وارد سرمایه‌گذاری مشترکی با شرکت Ronald شد. در سال ۱۹۸۱، تولید گیتارهای آکوستیک را متوقف کرد و تمرکز خود را بر تولید گیتار سالید بادی قرار داد. کمی بعد، کمپانی برای تولید قطعات مختلف گیتار به CNC router دست یافت. و در اواخر همین سال تولید پیکاپ‌های خود را آغاز کرد.

 اف جی ان در سال‌های ۱۹۸۱ و ۱۹۸۲ قرارداد تولید گیتارهای فندر ژاپن را امضا کرد که تا حدود سال های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ ادامه داشت. در سال ۱۹۸۳، این کمپانی، ماهانه ۱۴۰۰۰ گیتار تولید می کرد که ۸۰ درصد از آن ها برای بازارهای تخصصی تولید می شدند و ۲۰ درصد برای بازارهای داخلی ژاپن. در سال ۱۹۹۲ FGN برای تولید بخشی از محصولات Orville by Gibson قرارداد بست. این قرارداد تا سال ۱۹۹۸ ادامه پیدا کرد. از آن زمان تا کنون گیتارهای سالید بادی اپیفون (Epiphone)، بعضی از مدل‌های گرچ (Gretsch) و مدل برند خودش یعنی FGN را تولید کرده است. FGN هنوز گیتارهای OEM برای کمپانی‌هایی مثل Ibanez و Epiphone تولید می‌کند.

 FujiGen سه کارخانه دارد: 

کارخانه اوماچی در شهر اوماچی، کارخانه هیروکا در شهر شیوجیری و کارخانه مرکزی ماتسوموتو در شهر ماتسوموتو.