انواع پیک گیتار: معرفی اشکال مختلف پیک گیتار دانلوپ

 پیک گیتار یکی از مهمترین عوامل در افزایش سرعت نوازندگی است. صدایی که پیک مورد نظر تولید می‌کند، باید مطلوب ما باشد. انتخاب پیک مناسب بستگی زیادی به خود شما؛ سبک و استیل نوازندگیتان دارد. برای انتخاب پیک به طور کلی باید سه ویژگی مهم را مد نظر قرار دهیم: شکل ظاهری و طراحی پیک، ضخامت پیک و ماده سازنده پیک. پیک‌ها با شکل‌های متفاوتی در بازار موجود است. پیک‌هایی که نوک‌‌شان گرد مانند است بسیار مناسب برای اجرای ریتم و آکورد هستند و در طرف مقابل پیک‌هایی با نوک تیز برای اجرای لید که یک نت را در واحد زمان اجرا می‌کنند مناسب است. برخی از پیک ها سطح صاف و برخی دیگر زبر هستند. برای انتخاب پیک گیتار، احساسی که هنگام گرفتن پیک به دست ما منتقل می‌شود، خیلی مهم است.

پیک‌های تورتکس (Tortex ‘s picks)، پیک‌های گیتار ساخت شرکت جیم دانلوپ (Jim Dunlop) هستند که از نوعی پلاستیک ساخته شده‌اند به نام تورتکس. این شرکت ۳۰ سال پیش در پی ممنوعیت استفاده از لاک لاک‌پشت برای ساخت پیک گیتار، تا کنون از پلاستیک تورتکس برای ساخت پیک گیتار استفاده کرده است و می‌توان گفت که این ماده از اولین روز استفاده‌اش تاکنون از بهترین‌ مواد ساخت پیک گیتار بوده است. طی سی سال گذشته، این شرکت با طراحی‌های اشکال مختلف پیک گیتار در پی دستیابی به امکانات بیشتر برای نوازندگان بوده است. تفاوت شکل پیک‌ها، می‌تواند شدیدا به احساس نوازنده هنگام در دست گرفتن پیک و بر تعامل پیک و سیم گیتار تاثیر بگذارد و در نتیجه جنس و رنگ صدای متفاوتی را ایجاد کند. در ادامه در مجله پیانو باربد با انواع شکل‌های پیک گیتار تورتکس ساخت شرکت دانلوپ و ویژگی‌های آن‌ها، آشنا می‌شویم. 

مدل استاندارد

استاندارد

این مدل پیک، معمولا به رنگ زرد ساخته می‌شود. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، بخش‌های مختلف این پیک طوری طراحی شده‌اند که شکلی استاندارد داشته باشد. به شانه‌های پیک که نگاه کنید، می‌بینید که نه خیلی گوشه‌دار و تیز است و نه خیلی گرد و دورانی، همین‌طور، قست نوک پیک هم، نه خیلی تیز است و نه خیلی پهن و گرد. این خصوصیات باعث می‌شود که پیک استاندارد دانلوپ بتواند، بین شفافیت و دقت اجرای نت‌ها و پر‌طنین بودن (پُر بودن صدا) تعادل برقرار کند. 

مدل WEDGE

WEDGE

این نوع پیک بر اساس همان شکل استاندارد ساخته شده است با این تفاوت که فقط کمی شانه‌ها عریض‌تر شده‌اند و نوک پیک کمی تیزتر شده است. عرض شانه بیشتر، فضای بیشتری به دست نوازنده برای نگه‌ داشتن پیک می‌دهد و نوک تیزتر آن، کمی دقت صدا را بالا می‌برد.

مدل TRIANGLE

TRIANGLE

در این مدل پیک، که به نام «تری انگِل» یا «مثلث» نام‌گذاری شده است، عرض شانه‌ها بیشتر از مدل‌های دیگر است و برای همین، شکل پیک از یک مثلث متساوی‌الساقین به یک مثلث متساوی‌الاضلاع نزدیک شده است. عرض شانه بیشتر، فضای بیشتری به نوازنده می‌دهد تا کنترل بیشتری بر نگه‌ داشتن پیک در دستش داشته باشد. این خصوصیت به طور ویژه برای نوازندگی گیتار باس مناسب که سیم‌های ضخیم‌تری دارند و کنترل کردن پیک هنگام نوازندگی آن دشوارتر است.

مدل SHARP

SHARP

این نوع پیک به نام پیک شارپ یا نوک تیز نام‌گذاری شده است. وقتی آن را در دست بگیرید، حسی شبیه مدل استاندارد دارد و این موضوع، به خاطر عرض شانه‌اش است که تقریبا به اندازه پیک استاندارد طراحی شده است. اما در قسمت نوک، با داستان کاملا متفاوتی روبه‌رو هستیم! نوک این پیک مثل دندان نیش حیوانات تیز است. این خصوصیت باعث می‌شود که این پیک صداهای بسیار دقیق، شفاف و متمایزی را ایجاد کند.

مدل JAZZ I و JAZZ III

JAZZ I
JAZZ III

مدل «جاز تری»، مدلی است که در واقع مدلی سفارشی محسوب می‌شود و مخصوص اجرای تکنیکی است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید اندازه این پیک، کوچک‌تر از مدل‌های قبلی است که این ویژگی باعث می‌شود که در سرعت‌های بالای اجرا، کنترل پیک راحت‌تر باشد. نوک تیز این پیک سریع‌تر از سیم رها می‌شود به همین دلیل بر سرعت نوازندگی تاثیر دارد.

مدل JAZZ III XL

JAZZ III XL

مدل |«جاز تری ایکس ال»، برای کسانی ساخته شده است که نیاز به فضای بیشتری برای در دست گرفتن پیک دارند، اما روی‌هم‌رفته، باز هم اندازه این مدل، نسبت به اندازه استاندارد کوچک‌تر است و باعث می‌شود نوازنده کنترل بیشتری روی پیک هنگام نوازندگی داشته باشد. 

مدل T III

T III

مدل «تی تری»، از نظر اندازه و عرض شانه شبیه مدل استاندارد است اما نوک آن با مدل پیک گیتار استاندارد تفاوت دارد. در واقع این مدل از نظر فرم نوک، از روی مدل «جاز تری» طراحی شده تا همان سرعت و دقت و شفافیت اجرا را داشته باشد.

مدل SMALL TEARDROP

SMALL TEARDROP

مدل «اسمال تی‌یر دراپ» یا «قطره کوچک»، در واقع مدل کلاسیک پیک با پیشینه تاریخی زیاد است. این مدل تقریبا فاقد شانه است و همین فرم باعث می‌شود که دست نوازنده بیش از سایر مدل‌ها به نوک پیک نزدیک باشد. نوک این پیک، تاحدی تیز است و می‌توان گفت از این نظر، حد متوسطی دارد.

مدل TEARDROP

TEARDROP

مدل «تی‌یر دراپ»، در واقع فرم و طراحی مدل «اسمال تی‌یر دراپ» را دارا است. اما قسمتی که دست آن را نگه می‌دارد، گسترده‌تر است و حالت دورانی بیشتری دارد.

مدل FIN

FIN

این مدل خلاقانه از پیک گیتار، در واقع برای کسانی طراحی شده است که در نوازندگی ماجراجو هستند و دنبال کسب تجربیات جدید هستند. لبه‌های دندانه‌دار آن به نوازنده امکان می‌دهد که طیف گسترده‌ای از جنس صدا را تولید کند. 

شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات درباره قیمت انواع پیک گیتار دانلوپ به فروشگاه پیانو باربد مراجعه بفرمایید.

منبع:
Jim Dunlop.com
ویرگول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *