در بخش اول این نوشته با مهم‌ترین شهرهای آمریکا که موسیقی جاز در آن‌ها پررنگ‌تر از بقیه مناطق است آشنا شدیم. در این بخش می‌خواهیم بدانیم به‌جز آمریکا، مشهورترین مراکز موسیقی جاز کدام شهرها در کدام کشورهاست؟

جاز در مونترال، کانادا

در سال ۱۹۷۰ در مونترال، در جزیره‌ای در رود سنت لارنس فستیوال بین‌المللی جاز مونترال با دوازده هزار طرفدار آغاز به کار کرد. امروزه در این فستیوال (FIJM) صدهزار نفر را در یک اجرا در فضای باز دور هم می‌بینیم. در این فستیوال حدود ۵۰۰ کنسرت در ۲۰ مکان برگزار می‌شود و در تمام این مدت زندگی در جنوب مونترال جریان دارد. ساکنین مونترال به چنین برنامه‌هایی روی خوش نشان می‌دهند و مدیران شهر نیز به‌خاطر تقویت صنعت توریسم از چنین برنامه‌هایی خوشحالند. تصویری از فستیوال جاز در مونترال در سال ۲۰۱۸ را در عکس شاخص در بالای صفحه مشاهده می‌کنید.

لندن، انگلستان

در سال ۱۹۵۹ دو ساکسوفونیست انگلیسی یک کلاب جاز در لندن تاسیس کردند که هنوز هم رونق خود را دارد و استعدادهای جدید را معرفی می‌کند. طرفداران موسیقی تجربی به کلاب ورتکس می‌رفتند که رئیس آن یک شرکت نشر و ضبط موسیقی داشت. کافه‌ای به نام اوتو نیز موسیقی پراگرسیو را ارائه می‌کرد.
در لندن فستیوال موسیقی جاز در نوامبر هر سال در قسمت‌های مختلف شهر به‌ویژه کلاب‌ها برگزار می‌شود. در سال ۲۰۱۸ مستندی درباره موسیقی جاز پخش شد و هنرمندان پرشور و حرارت جوان انگلیسی را نشان داد که با سبک‌های مختلفی مثل هاردباپ،‌ هیپ‌هاپ، درام اند بیس و ریتم‌های آفریقایی آشنا بودند.

آمستردام، هلند

تاریخ جاز در آمستردام مفصل است و گروه رقصی دارد که قدمت آن به سال ۱۹۲۶ برمی‌گردد. در دهه ۶۰ میلادی،‌ با ظهور موزیسین‌هایی چون منگلبرگ، هن بنینک و ویلم بروکر که به‌ترتیب پیانیست، نوازندهٔ درامز و ساکسوفونیست بودند موسیقی جاز در آمستردام جایگاه خود را پیدا کرد. این موزیسین‌ها کمی بعد شرکت نشر موسیقی ICP را تاسیس کردند. پس از آن،‌ این شهر به برخورد میان سنت و سرکشی‌های دوران جدید معروف شد. کافه بیم‌هوییس که سال ۱۹۷۳ تاسیس شده بود خانهٔ موزیسین‌های جاز و محلی برای تجربه‌های نوازندگی جمعی آن‌ها شد. در قرن حاضر موسیقی جاز به‌ویژه در زمینه بداهه‌نوازی در آمستردام پیشرفت چشمگیری داشته است. بیشتر موزیسن‌ها در آمستردام برای خود هویت موسیقایی مستقلی دارند و همزمان به گذشته موسیقی نیز بی‌توجه نیستند. آن‌ها در عین این که شیوهٔ‌ بداهه‌نوازی خود را دارند، به تاریخچهٔ بداهه‌نوازی در جاز نیز تسلط کافی دارند. هر سال تابستان در بندر روتردام،‌ در ۸۰ کیلومتری آمستردام فستیوال جاز برگزار می‌شود و بهترین موزیسین‌های جاز از سراسر دنیا به آنجا سفر می‌کنند. این موزیسین‌ها معمولا سری هم به آمستردام می‌ز‌نند. آمستردام نظم و برنامهٔ خوبی در اجرای موسیقی جاز در مکان‌های مختلف شهر دارد و حتی به‌گفتهٔ موزیسین‌ها کیفیت و سطح موسیقی در آنجا از جشنواره روتردام هم بهتر است.

موسیقی جاز در بیم‌هوییس (bimhuis) در آمستردام

موسیقی جاز در کوبا، هاناوا

در شهر هاوانا موسیقی اجتناب‌ناپذیر است. پایتخت کوبا با سبک‌های افروکوبن آشناست و البته مولفه‌های ترکیبی از هیپ‌هاپ، سول، پاپ، الکترونیکا و رگی را هم می‌شناسد. یک خوانندهٔ جاز کوبایی می‌گوید: یک جنبش قوی در موسیقی جاز در حال رشد و تکامل است. نسل جدیدی از جازموزیسین‌های جوان با زبان‌های خلاقانه و تازه سنت‌های ریتمیکی عرضه می‌کنند و آن‌ها را با موسیقی معاصر از همه مناطق جهان غنی می‌کنند.
فستیوال سالانه جاز هاوانا فرصت خوبی برای هواداران جاز است. این فستیوال که ۴۱ سال قدمت دارد، خیل عظیمی از بهترین جازموزیسین‌ها را به‌نمایش می‌گذارد.
در کافه‌ها، بارها و مکان‌های دیگر، جازموزیسین‌هایی که کمتر شناخته شده اند اما در کار خود عالی‌اند به اجرا می‌پردازند.

پاریس،‌ فرانسه

در نزدیکی نتردام، خیابانی مخصوص رقص‌های شبانه است که رقص‌های جاز هم در آن رایج است. علاوه بر آن،‌ کافه‌ها و رستوران‌هایی هستند که به‌صورت هفتگی یا روزانه در آن‌ها موسیقی جاز اجرا می‌شود. وجود چنین امکانی برای اجراهای متعدد باعث پیشرفت موسیقی جاز می‌شود. در بین این کافه‌ها سان‌ست سان‌ساید شهرت زیادی دارد و نوازنده‌های زیادی را در خود جمع می‌کند. یکی از مکان‌هایی که در پاریس محل اجرای موسیقی جاز است، کلاب بل‌بلومت است که قدمت آن از بقیه بیشتر است. این کلاب در گذشته محفلی برای روشنفکران بوده و شخصیت‌های مهمی ازجمله ارنست همینگوی، نویسنده آمریکایی به آن رفت و آمد داشتند. این کلاب امروزه محلی برای گردهم‌آیی موزیسین‌ها و طرفداران جاز به‌شمار می‌رود.

جازکلاب Bal Blomet در پاریس
کافه سان‌ست سان‌رایز در پاریس

برلین، آلمان

برلین میزبان فستیوال سالانه‌ای است که فرصتی برای پرورش خلاقیت و ارائهٔ سبک‌های مختلف جاز در اختیار موزیسین‌ها قرار می‌دهد. در این شهر نیز مثل همهٔ مراکز فعال جاز، کلاب‌ها و کافه‌هایی هستند که محفل نوازنده‌ها و خواننده‌ها و طرفداران موسیقی جاز هستند. معروف‌ترین کلاب جاز در آلمان، A-train است. این کلاب شبانه هم در فستیوال جاز حضور فعال دارد و هم در مواقع عادی سال محل ضبط اجراهای زنده است. در این کلاب مشهور دورهمی هفتگی موزیسین‌های جاز نیز برگزار می‌شود.

فستیوال جاز در برلین

منبع
Downbeat