آموزش

نکاتی برای انتخاب و خرید یک ویولن مناسب

نویسنده

AvatarAvatar

آیا می‌دانید که خود ویولن هم در اندازه‌های متفاوت موجود است. علاوه بر تنوع اندازه ویولن، حق انتخاب دیگری که در خرید این ساز برای شما وجود دارد این است که می‌توانید بسته به اینکه یک نوازنده مبتدی هستید یا یک هنرمند حرفه‌ای هستید، ویولن مناسب خودتان را انتخاب کنید. ویولن‌ها در طیف متنوعی از قابلیت نوازندگی ساخته می‌شوند. با اینکه رایج‌ترین و مشهورترین ویولن موجود، ویولن کلاسیک آکوستیک است، اما نوازندگان مشتاقی هم وجود دارند که نوع الکتریک یا الکترو-آکوستیک را انتخاب می‌کنند.

اگر شما اطلاعات خوبی درباره خانواده ویولن شامل چلو، ویولا و کنترباس داشته باشید، هم‌چنین درباره تحولات ویولن سنتی و شکل‌های مدرن آن بدانید، وقتی برای خرید به فروشگاه می‌روید، خیلی بهتر می‌توانید، ساز مناسب خودتان را پیدا کنید.

ویولن در اندازه‌ها و سایز‌های مختلف موجود است

اگرچه که ویولن‌ها در اندازه‌های مختلف برای تناسب با نوازندگان مختلف موجود است. اما در حقیقت تمام آن‌ها یک ساز هستند.

صرف نظر از اندازه، تمام ویولن‌ها ۴سیم دارند که به شکلی مشابه کوک می‌شوند و با آرشه در دست راست نواخته می‌شوند.

خریدن ویولن با سایز مناسب، اولین و مهم‌ترین گام برای شروع نوازندگی است. اما چرا اندازه موضوع بسیار مهمی است؟ معمولا اساتید برای اینکه ساز مناسب هنرآموزان را پیدا کنند، ویولن را به دست آن‌ها می‌دهند تا نگه دارند. هنرآموزان باید آن را با دست چپ نگه دارند وچانه خود را روی چانه‌گیر (chin rest) قرار دهند.

چانه گیر ویولن
چانه گیر ویولن

سپس از هنرآموزان خواسته می‌شود تا قسمت اسکرول ساز (بخش حلزونی شکل دسته ساز) را در کف دست بگیرند. اگر هنرجویان نتوانند این کار را به راحتی انجام دهند. ویولن مورد نظر یا برای آن‌ها زیادی بزرگ است یا زیادی کوچک است.

اسکرول ویولن
اسکرول ویولن

برخی از والدین ترجیح می‌دهند که برای کودک‌شان از همان ابتدای کار یک ویولن در اندازه معمول بخرند. این چیزی است که ما آن را پیشنهاد نمی‌دهیم. چراکه باعث می‌شود، کودک در ابتدای نوازندگی با سختی مواجه شود و همین باعث تلف شدن وقت او در آموزش شود.

وقتی اندازه ویولن برای نوازنده مناسب نباشد، به این معنا است که نوازنده باید برای دسترسی به فینگربورد یا صفحه انگشت‌گذاری، دستش را کش بیاورد و همین نوازندگی را برای او دشوار می‌کند. پس اطمینان حاصل کنید که ساز را با اندازه مناسب خودتان خریداری می‌کنید. و فراموش نکنید که برای مراقب و نگهداری از ویولن‌تان، رزین و سایر لوازم جانبی لازم را تهیه کنید.

تفاوت ویولن حرفه‌ای با مبتدی چیست؟

تفاوت‌های کوچک آما پایه‌ای بین یک ویولن مبتدی و یک ویولن حرفه ای وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می پردازیم.
اگر از یک ویولن حرفه‌ای به درستی مراقبت کنیم برای نسل‌ها می‌تواند دوام بیاورد. ویولن‌های حرفه‌ای معمولا از چوب‌های کهن‌سال ساخته می‌شود. چوب درختانی چون اسپروس (صنوبر)، افرا، آبنوس یا درختان رز وود. برخی از سازندگان ویولن ممکن است اعتقاد داشته باشند که برای داشتن کیفیت خاصی از صدا باید از چوبی با بافتی مشخص استفاده کنند، اما این نظر مورد تایید همه تولیدکنندگان نیست. در مراحل پایانی ساخت ویولن حرفه‌ای معمولا از دست استفاده می‌شود و کار به صورت ماشینی انجام نمی‌شود. خرک در یک ویولن حرفه‌ای به خوبی در جای خود نگه داشته شده‌ است. آرشه این ساز هم تعادل کامل دارد و سر و ته آن سنگین‌تر یا سبک‌تر از یکدیگر نیستند.

یک ساز مبتدی خوب هم با دقت ساخته شده است. اما ملاحظاتی در ساخت آن به کار رفته است که روی هم رفته قیمت آن را به صرفه‌تر می‌کند. چوبی که برای ساخت آن به کار می‌رود، معمولا چوبی کهن سال نیست. ممکن است به جای چوب آبنوس از چوب ششماد برای ساخت آن استفاده شود. این چوب معمولا از چوب آبنوس ارزان‌تر است. اما جای نگرانی نیست، این موضوع تاثیر چندانی روی تمرین و اجرای هنرجویان تازه‌کار ندارد اما این چوب به مرور زمان باعث به وجود آمدن صدای مزاحم حین ساز زدن می‌شوند. معمولا ویولن‌های مبتدی را ماشین برش می‌دهد به جای اینکه دست‌ساز باشند. خرک ویولن مبتدی هم به اندازه ویولن حرفه‌ای تنظیم نیست و شما معمولا باید با کمک معلم‌تان آن را تنظیم کنید. آرشه یک ویولن مبتدی ممکن است بین ابتدا و انتهایش تعادل لازم را نداشته باشد.
به طور کلی می‌توان تفاوت اصلی یک ویولن حرفه‌ای و یک ویولن مبتدی را در این دانست که اولی طوری ساخته شده است که برای مدت‌ها دوام داشته باشد و دومی طوری ساخته شده که جوابگوی سال‌های اول نوازندگی باشد.

ویولن‌های الکتریک

از دهه ۱۹۲۰ کم کم شاهد رواج ویولن‌های الکتریک بودیم. طی ۱۰۰ سالی که از ظهور انواع الکتریک سازها می‌گذرد، شاهد تحول زیادی در دنیای موسیقی بوده‌ایم. ویولن‌های الکتریک مثل گیتار الکتریک، این قابلیت را به ویولن اضافه کردند که بتوان آن را به آمپلی فایر وصل کرد و بدین ترتیب در جاهای پر سر و صدا هم ویولن را نواخت.
با این همه به ویولن الکتریک، سایلنت ( ساکت) هم می‌گویند. به این دلیل که وقتی به آمپلی‌فایر وصل نباشد، به شدت کم صدا است.
این نوع ویولن عمدتا بین تک‌نواز‌ها، گروه‌های موسیقی فولک و نوازندگانی که در کوارتت‌های زهی می‌نوازند و مشکل صدا‌دهی بلند دارند، محبوب است.

ویولن‌های الکترو-آکوستیک یا نیمه آکوستیک

این نوع از ویولن در جایی بین ویولن آکوستیک و الکتریک ایستاده است. اگر آن را به امپلی فایر وصل نکنید مثل یک ویولن سنتی عمل خواهد کرد. اما هر زمان که بخواهید صدایی بلند داشته باشید، این ویولن قابلیت دارد که به اسپیکر وصل شود. نکته‌ای که باید مد نظر داشته باشید این است که وقتی چنین ویولنی می‌خرید باید هزینه خرید آمپلی فایر را هم در نظر داشته باشید.

ویولن‌های ۵ سیمی

این نوع در بازار کمیاب است و علاوه بر ۴ سیمی که به طور عادی ویولن‌ها دارند، یک سیم دو (C string) هم اضافه دارد. مزیتی که این نوع ویولن نسبت به ویولن‌های ۴ سیمی دارد این است که نوازنده می‌تواند در گستره صوتی وسیع‌تری بنوازد. برای مثال او می‌تواند قطعاتی را که برای ویولا نوشته شده‌اند را نیز با این ویولن بنوازد.

منابع:
superprof
takelessons