هنگ‌درام و تاریخچه‌ی استیل‌پن

تاریخچه‌ی هنگ‌درام

همان‌طور که پیش از این نیز در مجله اشاره کردیم، ساز هنگ‌درام نخستین بار توسط شرکت PANART و دو موزیسین سوییسی صاحب آن به نام‌های فلیکس روهنر و سابینا شارر ساخته و رونمایی شد. این شرکت در اصل، تولیدکننده‌ی ساز استیل‌درام بود که پس از اختراع هنگ‌درام تمام سرمایه‌ی خود را صرف ساخت آن کرده و تولید استیل‌پن را متوقف کرد. بنابراین، هنگ، فرزند سازهای خانواده‌ی استیل‌پن است و برای آگاهی از ریشه‌های آن باید به سراغ تاریخچه‌ی ساز استیل‌پن برویم.
ریشه‌های تاریخی و جغرافیایی ساز استیل‌پن را کجا می‌توان یافت؟

کشور ترینیداد و توباگو واقع در شمال آمریکای جنوبی، محل تولد ساز استیل‌پن است. این کشور همواره مستعمره‌ی کشورهای اروپایی بود. این کشورها در مدت سلطه‌ی خود بر ترینیداد،‌بردگان آفریقایی را برای کار به آنجا برده بودند. این برده‌ها، برخی عناصر فرهنگی خود مثل نوازندگی درام را با خود به آن منطقه بردند. و در اواخر قرن نوزده نیز اداره‌ی آن به دست بریتانیا افتاد. اندکی پس از این زمان، مردم این منطقه در اعتراض به شرایط خود و

کشورهای اروپایی نظیر انگلیس و فرانسه، برده‌هایی را از آفریقا به ترینیداد می‌بردند. این درام‌ها اصلی‌ترین سازهای کوبه‌ای در آن منطقه شدند به‌طوری‌که در فستیوال‌ها و کارناوال‌های سالانه‌ی ترینیداد به کار می‌رفتند.

در حدود سال ۱۹۰۰ میلادی در جزیره‌ی ترینیداد و توباگو، واقع در آمریکای جنوبی، مردم این منطقه که همواره مستعمره‌ی کشورهای اروپایی بودند گاه در جریان سرکشی‌ها و اعتراض‌های خود، بر روی اشیاء مختلفی ضرب می‌گرفتند و بر آن‌ها می‌کوبیدند. از آن‌جا که جزیره‌ی ترینیداد مخزن عظیمی از ذخایر نفتی بود،‌ بشکه‌های نفت در آن‌جا به‌وفور یافت می‌شد و مردم، بسیاری اوقات روی این بشکه‌ها ضرب می‌گرفتند. با گذشت زمان، برخی افراد،‌ برای اینکه بتوانند نت‌های دیگری بسازند، در این بشکه‌ها تغییر شکل ایجاد می‌کردند و بالاخره یک جوان ترینیدادی به نام الی منت چند سال تلاش کرد تا بتواند از بشکه‌ی نفت یک ساز بسازد.

تصویری از الی منت در حال آموزش
تصویری از الی منت در حال آموزش

نخستین استیل‌پن با دوازده نت در گام کروماتیک ساخته شد. به‌منظور اضافه کردن نت‌های بیشتر، شکل ساز را از حالت محدب به مقعر تغییر دادند. یا مثلا برای به دست آوردن صدای ملایم‌تر طنابی به دور چوب استیک می‌بستند. این تغییرات به نام الی منت ثبت شده است که امروزه پدر، استیل‌پن مدرن شناخته می‌شود:
می‌خواستم بتوانم آهنگ‌های دیگری را با استیل‌پن بنوازم.

البته به‌جز منت، افراد دیگری نیز در تغییر و توسعه‌ی ساز استیل‌پن سهیم بوده‌اند که برتی مارشال، آنتونی ویلیامز و بسیاری کسان دیگر از آن جمله‌اند. این ساز تا جایی توسعه پیدا کرد که قطعه‌های پیچیده‌ی موتسارت و بتهوون نیز با آن نواخته می‌شد. استیل‌پن امروزه نیز ساز اصلی کشور ترینیداد و توباگو به شمار می‌رود.

منبع
Caribbean steel drums

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.