آموزش کوک کالیمبا

ساز کالیمبا از سازهای بومی آفریقا و در زبان آفریقایی به معنی موسیقی کوچک است. شاید سخت به نظر برسد اما کوک کردن نت کالیمبا کار ساده ای است اما قبل از آن باید کمی با نت ها آشنایی داشته باشید.

  1. برای کوک کردن کالیمبا به چه چیزهایی نیاز دارید؟
  2. چگونه کالیمبا خود را کوک کنیم؟

برای کوک کردن کالیمبا به چه چیزهایی نیاز دارید؟


برای کوک کردن این ساز به چند وسیله احتیاج دارید :

1.چکش کوک کالیمبا : شاید برایتان این سول پیش آمده باشد که چکش کالیمبا برای چیست. این چکش برای کوک کالیمبا به کار میرود و معمولا هنگامی که این ساز را خریداری می کنید در بسته بندی اولیه آن و بر روی ساز موجود است.

2.تیونر کروماتیک : در این مورد می توانید از اپلیکیشن هایی که بر روی گوشی نصب می شوند استفاده کنید. همچنین میتوانید از مترونوم تیونرهایی که پیکاپ پیزو دارند هم استفاده کنید به این صورت که این پیکاپ را به هر قسمتی که از سازتان دسترسی دارید متصل میکنید و هنگامی که تیغه های کالیمبا را می نوازنید، نت هرکدام به صورت جداگانه بر روی تیونر مشاهده میشود. برای تهیه تیونر کروماتیک میتوانید به فروشگاه اینترنتی باربد مراجعه کنید.

چگونه کالیمبا خود را کوک کنیم؟

هر بار که با ساز خود می‌نوازید، تیغه‌های نصب شده روی آن ممکن است به دلیل جا به جایی یا هر عامل دیگری از کوک خارج شده باشد و کوک نباشد. بخاطر همین لازم است کالیمبای خود را بعد از مدتی کوک کنید

در ساز کالیمبا یک نت تونیک وجود دارد که تیغه ی وسطی کالیمبا است و نت اصلی به شمار می رود. کوک کردن کالیمبا، به این معنی است که شما طول تیغه‌های ساز خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که صدای مورد انتظار با نت مشخص تولید شود و برای این امر شما باید به این نکته آگاه باشد که سازتان روی چه گامی کوک است و هرنتی که بر روی تیغه وسط ساز شما نوشته شده باشد همان گام ساز شما را نشان می دهد. به عنوان مثال اگر کالیمبای شما روی گام دو ماژور است نت‌های ساز شما از دو شروع شده و به دو ختم می‌شوند. معمولا اسم نت ها روی تیغه ها درج شده است.

بعد از چک کردن نت تولید شده توسط ساز با تیونر کروماتیک دقت کنید که آیا نت تولید شده فرکانسی پایینتر از نت مورد نظر دارد (بم تر) یا بیشتر (زیرتر). معمولا اگر عقربه تیونر در سمت چپ قرار گیرد نشان دهنده این است که فرکانس نت تولیدی کمتر (بم تر) از نت مورد نظر است شما باید فرکانس را افزایش دهید (زیرتر کنید)

و اگر این عقربه در سمت راست زاویه قائم قرار گیرد نشان دهنده این است که فرکانس نت تولیدی بیشتر (زیرتر) از نت مورد نظر است و شما باید فرکانس را کاهش دهید (بم تر کنید)

برای تغییر کوک کالیمبا ضربه هایی که با چکش به تیغه ها زده می شود اگر به سمتی باشد که طول تیغه ها را بیشتر کند صدا بم تر میشود و اگر به لبه تیغه ها از سمتی که با انگشتان خود آن را می نوازید ضربه بزنید طول تیغه ها کوتاه تر شده و صدا زیرتر میشود. در ویدئوی زیر میتوانید مراحل کوک کالیمبا برند جکو را مشاهده کنید.

اگر در کوک کردن ساز خود با مشکل مواجه شدید می توانید به شعب ما در سراسر کشور مراجعه کنید تا همکاران ما کالیمبای شما را برایتان در اسرع وقت کوک کند.

محصولات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.