یادگیری و نوازندگی ساز پیانو

یادگیری پیانو

پیانو یک ساز کلاسیک و پرکاربرد است که هرکسی می‌تواند نحوه‌ی نواختن آن را آموزش ببیند. برای یادگیری پیانو لازم نیست سن یا جنسیت خاصی داشته باشید و به علاوه به هیچ زمینه‌ی موسیقی احتیاج ندارید؛ تمام آنچه شما نیاز دارید صبر، عزم و انگیزه است. اگر تمرکز، نظم و انضباط بالایی داشته باشید، ممکن است بتوانید به صورت خودآموز نواختن آن را یاد بگیرید. با این حال، اگر معلم داشته باشید معمولا خیلی سریع‌تر پیشرفت خواهید کرد.

بررسی نکاتی در مراحل یادگیری پیانو

مرحله‌ی اول: فراهم کردن ساز

۱- انتخاب ساز

در صورتی که تصمیم قطعی برای یادگیری پیانو دارید، یک پیانو تهیه کنید تا بتوانید در خانه تمرین و نوازندگی کنید. چراکه در غیر این صورت، حفظ یک برنامه‌ی ثابت تمرین روزانه برای شما دشوار خواهد بود.

 • مدل، اندازه و قیمت پیانوهای آکوستیک بسیار متفاوت هستند؛ اگر هزینه‌ی خرید یک پیانوی آکوستیک نو در بودجه‌ی شما نیست، ممکن است خرید پیانوی دست دوم فکر خوبی باشد.
 • پیانوی الکتریک (دیجیتال)، یک جایگزین قابل قبول برای ساز آکوستیک است و اگر در اتاق یک خوابگاه یا آپارتمان کوچک که پیانوی آکوستیک در آن جای نمی‌گیرد زندگی می‌کنید، ممکن است تنها گزینه باشد. به دنبال پیانوی الکتریک با ۸۸ کلاویه (صفحه کلید کامل) باشید. یکی دیگر از مزایای پیانوی الکتریک، علاوه بر اندازه‌ی کوچکتری که دارد، قابلیت تنظیم بلندی صدای آن است؛ می‌توانید هنگام تمرین در هر زمان از شبانه روز، آن را تنظیم کنید یا توسط هدفون صدای آن را بشنوید تا برای دیگران مزاحمتی ایجاد نکنید.

نکته: اگر قصد خرید پیانوی الکتریک را دارید، سازی را انتخاب کنید که کلاویه‌های سنگین‌تر داشته و اکشن آن به پیانوی آکوستیک نزدیک‌تر باشد.

۲- قبل از خرید یک پیانوی دست دوم، از متخصص بخواهید که آن را بررسی کند

خرید پیانوی دست دوم بسیار شبیه به خرید ماشین دست دوم است؛ بدون بازرسی، نمی‌توانید مطمئن باشید که می‌خواهید آن را بخرید یا خیر. برخی از پیانوهای دست دوم ممکن است آسیب زیادی دیده باشند و در نتیجه هزینه‌ی تعمیرشان بیشتر از هزینه‌ی خرید یک ساز جدید شود.

 • اگر پیانوی کارکرده‌ای را پیدا کردید که به آن علاقه دارید، به مالک آن اطلاع دهید که می‌خواهید قبل از خرید، توسط یک متخصص بررسی شود. اگر از این درخواست شما امتناع کردند، آن را خریداری نکنید، چرا که ممکن است سعی داشته باشند مشکلی جدی را از شما پنهان کنند.

برخی از فروشگاه‌های موسیقی، پیانوهای دست دومی را می‌فروشند که قبلا توسط کارکنان فروشگاه بررسی شده‌اند. با این حال، هنوز ایده‌ی خوبی است که قبل از خرید از یک تکنسین مستقل بخواهید که آن را بررسی کند.

۳- اگر پیانوی شما صندلی ندارد، یک صندلی با قابلیت تنظیم برای آن تهیه کنید

صندلی پیانو با قابلیت تنظیم

توسط یک صندلی قابل تنظیم، شما همیشه می‌توانید با حالت مناسب و در ارتفاع مناسب نوازندگی کنید. استفاده از صندلی جایگزین به شما امکان نشستن صحیح پشت پیانو را نمی‌دهد.

چهارپایه معمولا برای پیانوی الکتریک استفاده می‌شود.

 • اگر به جای پیانوی آکوستیک، پیانوی الکتریک خریداری کرده‌اید (اگر خودش پایه نداشته باشد)؛ ممکن است در نظر داشته باشید که برای آن پایه (استند) بخرید تا بتوانید آن را در اتفاع پیانوی آکوستیک بنوازید. بعضی استندها نیز قابل تنظیم هستند و اگر مشکل فضا دارید، می‌توانید پس از نوازندگی آن را جمع کنید و در کنار قرار دهید.

۴- اگر پیانوی شما آکوستیک است پس از تحویل، آن را کوک و رگلاژ کنید

هر زمان که پیانو به مکان جدیدی منتقل می‌شود باید رگلاژ و کوک شود. اگر پیانوی جدیدی خریداری کرده‌اید، ممکن است هزینه‌ی این تنظیم اولیه در قیمت خرید شما لحاظ شده باشد.

 • به دنبال یک تکنسین پیانو در منطقه‌ی خود باشید که تجربه‌ی تنظیم پیانوهایی را داشته که از نظر سن و سبک به شما شبیه هستند.

۵- مترونوم بخرید تا بتوانید سرعت ثابت را حفظ کنید

مترونوم صدای تیک تیک ایجاد می‌کند تا بتوانید توسط آن تمپوی قطعات خود را نگه دارید. می‌توانید مترونوم را به صورت آنلاین یا از فروشگاه‌های موسیقی خریداری کنید. یا این‌که اپلیکیشن آن را دانلود کرده و از آن استفاده کنید.

 • بسیاری از پیانوهای الکتریک دارای مترونوم داخلی هستند.

۶- صندلی خود را تنظیم کنید تا بدن شما در حالت صحیح قرار گیرد

صندلی را با فاصله‌ی کافی، دقیقا در راستای وسط صفحه‌ی کلاویه‌ها قرار دهید؛ طوری که بتوانید در لبه‌ی آن بنشینید. صندلی را تا جایی بالا یا پایین ببرید که وقتی انگشتانتان را روی کلاویه‌ها قرار می‌دهید، آرنجتان با کلاویه‌ها تقریبا در یک سطح قرار داشته باشد.

 • مطمئن شوید صندلی شما به اندازه‌ی کافی به پیانو نزدیک باشد تا انگشتانتان با آرنج خم روی کلاویه‌ها قرار گیرد. اگر برای رسیدن به کلاویه‌ها ناچارید دستان خود را دراز کنید، صندلی‌تان در فاصله‌ی زیادی از پیانو قرار گرفته.
 • باید هنگامی‌که روی صندلی می‌نشینید، پاهایتان به راحتی به زمین و در صورت لزوم به پدال‌ها برسد (گرچه هنگام شروع کار احتمالا از پدال استفاده نخواهید کرد). اگر بدون کشیدن پاها به پدال نمی‌رسید، صندلی خود را جلو بکشید تا راحت باشید.
 • اگر صندلی شما به اندازه‌ی کافی بلند نیست که بتوانید با حالت بدنی مناسب روی آن بنشینید، از بالش یا کوسن برای نشستن در سطح بالاتر استفاده کنید.

۷- شیوه‌ی صحیح قرارگیری انگشت روی کلاویه‌ها را تمرین کنید

هنگام نواختن پیانو، کف دست و انگشتان خود را جوری خمیده نگه دارید و کلاویه‌ها را با نوک انگشتانتان بنوازید که گویی یک تخم مرغ در دستانتان قرار دارد. نوازندگی با انگشتان صاف آسان است، اما بعدها برای نواختن موسیقی سریع‌تر و پیچیده‌تر به مشکل بر خواهید خورد.

 • نگه داشتن یک «توپ ضد استرس» کوچک در هنگام نوازندگی، در شروع کار، می‌تواند به هدایت حالت قرارگیری انگشت دستانتان کمک کند. عادت کنید که حالت قرارگیری انگشتان خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورت لزوم تغییر دهید تا شکل درست آن ملکه‌ی ذهنتان شود.

مرحله‌ی دوم: تسلط بر اصول

۱- نت «دو وسط» را روی کلاویه‌ها پیدا کنید

نت دو وسط

نت «دو وسط» برای نوازنده‌‌ی مبتدی به عنوان یک لنگر عمل می‌کند. این کلاویه در وسط صفحه کلید (در زیر نام برند) قرار دارد؛ اولین کلاویه‌ی سفید در یک مجموعه‌ی 3 تایی با 2 کلاویه‌ی سیاه در میان. انگشت شست دست راست خود را بر روی «دو وسط» قرار دهید، سپس اجازه دهید تا بقیه‌ی انگشتان شما روی کلاویه‌های سفید در سمت راست «دو وسط» قرار گیرند.

 • برای نواختن نت «دو وسط»،‌ کلاویه را با انگشت شست خود فشار دهید (در علامت‌گذاری انگشتی پیانو، انگشت شست شما اغلب با عدد 1 علامت‌گذاری می‌شود). سپس کلاویه‌ی سفید کنار آن (نت «ر») را با انگشت اشاره/ شماره 2 بنوازید. انگشت میانی یا شماره‌ی 3، نت «می» را می‌نوازد در حالی که انگشت حلقه یا شماره‌ی 4، روی نت «فا» و انگشت کوچک (شماره‌ی G) روی نت «سل» قرار می‌گیرد. این نت‌ها، پنج نت اول گام «دو ماژور» هستند.

۲- مترونوم خود را تنظیم کرده و گام «دو ماژور» را تمرین کنید

برای اجرای کامل گام «دو ماژور»، با نواختن سه نت اول (دو- ر- می)، زمانی که شست خود را روی نت «دو وسط» قرار داده‌اید، شروع کنید. اکنون، به جای نواختن نت «فا» با انگشت حلقه، انگشت شست خود را از زیر انگشت 3 خود رد کرده، دستتان را کمی بچرخانید و نت «فا» را توسط انگشت شست بنوازید. اکنون چهار انگشت بعدیتان سر جای خود قرار دارند تا نت‌های باقی‌مانده (سل- لا- سی) را بنوازید و به نت «دو» در یک اکتاو بالاتر برسید.

 • با سرعت نسبتا آهسته‌ی مترونوم تمرین گام را آغاز کنید تا زمانی که بتوانید آن را یک‌دست اجرا کنید. دست خود را بین نت‌ها حرکت داده و بدون نگاه کردن به کلاویه‌ها، به ترتیب و بدون اشتباه آن‌ها را بنوازید. سپس سرعت مترونوم را کمی افزایش دهید و دوباره، این بار با سرعت بیشتر، گام را تمرین کنید.
 • دو روش معمول برای اجرای گام؛ حرکت همسو و حرکت مخالف است. برای اجرای گام در یک جهت؛ دستان خود را، با فاصله‌ی یک اکتاو، در نیمه‌ی بم کلاویه‌ها قرار دهید و با حرکت هر دو دست به سمت راست، کلاویه‌ها را بنوازید. هنگامی که به یک اکتاو خاص رسیدید، دوباره نت‌ها را به صورت معکوس بنوازید تا به نقطه‌ی شروع خود بازگردید.
 • برای اجرای گام با حرکت مخالف؛ هر دو انگشت شست خود را روی «دو وسط» قرار دهید، دست راست به سمت راست و دست چپ به سمت چپ شروع به نواختن می‌کنند. هنگامی‌که یک یا دو اکتاو را نواختید، همین نت‌ها را به صورت معکوس تا برگشتن به محل شروع بنوازید.
 • تمرین گام ممکن است خسته کننده به نظر برسد اما اگر به این اصول مسلط شوید، نواختن قطعات پیچیده‌تر در آینده بسیار آسان‌تر خواهد بود. گام‌ها به ایجاد حافظه‌ی عضلانی در انگشتان شما کمک می‌کنند و هم‌چنین آگاهی شما را افزایش می‌دهند تا بتوانید بدون نگاه کردن به صفحه‌ی کلاویه‌ها، نت‌ها را بیابید و اجرا کنید.

۳- گام‌های دیگر را نیز تمرین کنید تا رابطه‌ی بین نت‌ها را یاد بگیرید

پس از تسلط بر گام «دو ماژور»، می‌توانید گام‌های دیگر را نیز تمرین کنید. در برخی از گام‌ها فقط کلاویه‌های سفید نواخته می‌شوند، در حالی که در برخی دیگر، هم کلاویه‌های سفید و هم سیاه نواخته می‌شوند. مانند تمرین گام «دو ماژور»؛ مترونوم خود را روی سرعت آهسته تنظیم کنید و سپس به تدریج سرعت را افزایش دهید.

 • شما می‌توانید نمودار گام‌ها را به صورت آنلاین پیدا کنید یا این که از اپلیکیشن‌های تلفن هوشمند استفاده کنید. در بیشتر گام‌ها، از کلاویه‌های سفید و سیاه، با هم، استفاده می‌شود؛ بنابراین تمرین سایر گام‌ها باعث می‌شود تا آشنایی بیشتری با تمام کلاویه‌های صفحه کلید پیدا کنید.

نکته: تلاش کنید خودتان گام‌های مختلف را بیابید. این کار می‌تواند یک تمرین سرگرم کننده باشد که در رشد و تربیت گوش به شما کمک می‌کند.

۴- گام را با دست چپ نیز تمرین کنید

در نواختن گام با دست چپ، از همان نت‌هایی استفاده می‌شود که در نواختن گام با دست راست استفاده می‌شود، اما همه‌چیز برعکس است؛ اساسا وقتی گام را توسط دست چپ می‌نوازید، دست چپ شما آینه‌ی دست راستتان است.

 • مانند تمرین گام با دست راست، با سرعت نسبتا آهسته‌ی مترونوم شروع کرده و به تدریج سرعت خود را افزایش دهید. اگر راست دست هستید؛ انتظار داشته باشید که پیشرفت دست چپتان خیلی کندتر از دست راست شما باشد. فقط صبر داشته باشید و سعی کنید که عجول نباشید.

۵- اکتاوها را روی پیانوی خود تشخیص دهید

هنگام نواختن گام «دو ماژور»، با یکی از اکتاوها آشنا شدید. گام از یک نت شروع شده و روی همان نت اما با فاصله‌ی یک اکتاو، خاتمه می‌یابد. اگر به صفحه‌ی کلاویه‌ها نگاه کنید، متوجه یک الگوی ترتیبی تکراری در نت‌ها خواهید شد. همان ۱۲ نت از اول تا آخر صفحه‌ کلید تکرار می‌شوند؛ ۷ کلاویه‌ی سفید («دو»،‌ «ر»،‌ «می»،‌ «فا»‌، «سل»، «لا»، «سی») و ۵ کلاویه‌ی سیاه («دو دیز/ ر بمل»، «ر دیز/ می بمل»،‌ «فا دیز/ سل بمل»، «سل دیز/ لا بمل»، «لا دیز/ سی بمل»).

 • نت‌ها در اکتاوهای گوناگون، دارای نام یکسان هستند اما فرکانس آن‌ها با یک‌دیگر متفاوت است. برای مثال: شما می‌توانید گام «دو ماژور» را از بم‌ترین نت «دو» شروع کنید و روی زیرترین نت «دو» صفحه کلید به پایان برسانید. این کار را می‌توانید برای تمامی گام‌ها انجام دهید.

نکته: در ابتدای کار، ممکن است بخواهید نام نت‌ها را با برچسب روی کلاویه‌ها بچسبانید تا راحت‌تر آن‌ها را به خاطر بسپارید. پس از آشنایی بیشتر با کلاویه‌ها، می‌توانید برچسب‌های خود را حذف کنید.

۶- اصول اولیه‌ی خواندن نت (نوشتار) موسیقی را بیاموزید

برای نواختن پیانو، الزامی نیست نحوه‌ی خواندن موسیقی را بلد باشید. برخی از بزرگترین پیانیست‌ها به اصطلاح «گوشی» نوازندگی می‌کنند (از طریق شنیدن). با این حال، یادگیری نحوه‌ی خواندن موسیقی به شما این توانایی را می‌دهد که قطعات بیشتری را در زمان کمتر و سریعتر بیاموزید و اجرا کنید.

 • موسیقی روی حامل‌هایی با پنج خط و چهار فضا در میان آن خطوط نوشته می‌شود. به این صورت که اگر سر نت، روی هر‌ خط یا در میان فضای بین خطوط قرار گیرد، نشان‌دهنده‌ی نام یک نت خواهد بود و ما نتی را اجرا خواهیم کرد که در آن‌جا قرار دارد. نام نت‌های روی خطوط در «کلید سل» (نت‌هایی که توسط دست راست نواخته می‌شوند)، به ترتیب از پایین به بالا؛ «می»، «سل»، «سی»، «ر» و «فا» هستند و نام نت‌هایی که در میان خطوط و روی فواصل قرار می‌گیرند؛ «فا»، «لا»،‌ «دو» و «می».
 • نت‌هایی که روی خطوط حامل با «کلید فا» قرار می‌گیرند، گستره‌ی صوتی بم‌تری دارند که با دست چپ نواخته می‌شوند. نام نت‌های روی خطوط با کلید «فا» به ترتیب از پایین به بالا؛ «سل»، «سی»، «ر»، «فا» و «لا» بوده و نام نت‌های میان خطوط؛ «لا»، «دو»، «می» و «سل».

۷- یک ملودی ساده را با دست راست بنوازید

اکثر نوازندگان مبتدی پیانو، نوازندگی را با ملودی‌های محلی ساده مانند: «Twinkle Twinkle Little Star» یا «Hot Cross Buns» شروع می‌کنند. ملودی‌های ساده‌ی بسیاری را می‌توانید پیدا کنید که از این ملودی‌ها محبوب‌تر و مدرن‌تر هستند.

 • به عنوان مثال،‌ از آن جایی که با گام «دو ماژور» آشنا هستید؛ قطعه ی «Do Re Mi» را از فیلم «The Sound of Music» انتخاب کنید. این قطعه در اصل برای آموزش گام «دو ماژور» به کودکان در این فیلم ساخته شده است و تشخیص نت‌ها، حتی اگر گوش قوی نداشته باشید،‌ برایتان آسان خواهد بود.

۸- با استفاده از آکورد به موسیقی خود عمق ببخشید

یک آکورد، ترکیبی از ۳ یا تعداد بیشتری نت است که به‌ صورت هم‌زمان نواخته و شنیده می‌شوند. تریادها (آکوردهایی با ۳ نت)، از رایج‌ترین آکوردها هستند.

 • برای نواختن آکورد «دو ماژور»، انگشت شست خود را روی نت «دو وسط» قرار دهید (همان نتی که نواختن گام دو ماژور را از آن آغاز می‌کردید). انگشت میانی شما باید روی نت «می» و انگشت کوچکتان روی نت «سل» قرار گیرد. برای نواختن آکورد، هر سه کلاویه را همزمان باهم فشار دهید تا صدای نت‌ها را هماهنگ با هم بشنوید.
 • می‌توانید جدول آکوردها را بصورت آنلاین و رایگان و یا در اپلیکیشن‌های مخصوص بیابید.

۹- از تمرینات «هانون» برای تقویت قدرت و مهارت انگشتانتان استفاده کنید

از اواخر دهه‌ی 1800، معلمان پیانو از تمرینات هانون برای کمک به دانش آموزان و تقویت قدرت و مهارت انگشتانشان استفاده می‌کردند. می‌توانید این تمرینات را به طور رایگان از سایت هانون دانلود کنید.

برای دست‌یابی به بهترین نتیجه و بردن بهره‌ی بیشتر از تمرینات، توصیه می‌کنیم که تمرینات را هر روزه و به طور مستمر انجام دهید. 5 الی 10 دقیقه از تمرینات روزانه‌ی خود را به انجام تمرینات «هانون» اختصاص دهید.

مرحله‌ی سوم: توسعه‌ی مهارت

۱- تعدادی قطعه‌ی ساده بیاموزید تا بیشتر با سازتان آشنا شوید

هنگامی که در حین نواختن کلاویه‌ها احساس راحتی داشتید و توانستید گام‌ها را بدون غلط اجرا کنید،‌ آماده هستید تا قطعات جدی‌تری را بنوازید. می‌توانید قطعاتی نسبتا ساده را برای اجرا انتخاب کنید یا به دنبال تنظیمات ساده از قطعات پیچیده‌تر باشید.

 • سعی کنید برگه‌های نت‌ در سطح مبتدی را پیدا کنید که نام نت‌ها رویشان نوشته شده باشد. این به شما کمک می کند تا راحت‌تر موسیقی را بخوانید. شما می‌توانید این‌گونه نت‌ها را در کتاب‌های سطح مبتدی، برخی وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های تلفن‌های هوشمند بیابید.
 • شما می‌توانید مجموعه‌هایی از نت‌های مرتب شده برای سطوح مختلف را به صورت آنلاین یا از کتاب‌فروشی‌های موسیقی تهیه کنید یا این‌که نت‌ها را از اینترنت دانلود کرده و پرینت بگیرید و یا آن‌ها را روی آی‌پد نمایش دهید.
 • به یاد داشته باشید از آن‌جایی که حقوق چاپ و آهنگسازی محفوظ است، به ندرت می‌توانید نت قطعات را به صورت رایگان دانلود کنید، خصوصا وقتی که به دنبال موسیقی جدیدتر هستید.

۲- تمرین را به عادت روزانه‌ی خود تبدیل کنید

برای داشتن پیشرفت سریع‌تر، ضروری است که تمرین روزانه داشته باشید. کودکان خردسال ممکن است بتوانند فقط 10 الی 15 دقیقه در روز تمرین کنند. با این وجود اگر سن بیشتری دارید و بزرگسال هستید، سعی کنید حداقل 30 دقیقه در روز تمرین کنید. نوازندگان حرفه‌ای ساعات زیادی در روز به تمرین می‌پردازند.

اگر بتوانید در ساعات مشخصی از روز تمرین کنید، تمرین شما به بخشی از برنامه‌ی روزانه‌تان که هر روز انجام می‌دهید تبدیل می‌شود، مانند؛ مسواک زدن یا دوش گرفتن. در این صورت، دیگر به این فکر نخواهید کرد که آیا می‌خواهید این کار را انجام دهید یا تمایل به انجام آن دارید، بلکه فقط انجامش می‌دهید.

۳- از کتاب‌های تئوری موسیقی برای یادگیری نت‌خوانی موسیقی استفاده کنید

کتاب‌های تئوری موسیقی می‌توانند به شما در درک موسیقی و هم‌چنین افزایش توانایی شما در دشیفراژ موسیقی کمک کنند. این کتاب‌ها را می‌توانید به صورت آنلاین یا از فروشگاه‌های موسیقی تهیه کنید.

 • هم‌چنین ممکن است وب سایت‌هایی را با تمرینات تئوری موسیقی پیدا کنید که می‌توانند به بهبود مهارت‌های شما در خواندن موسیقی کمک کنند.
 • اگر کتاب‌های تئوری موسیقی را از کتابخانه به امانت گرفته‌اید؛ تمرینات را در دفتری جداگانه حل کنید یا این‌که از صفحات تمرین آن فتوکپی بگیرید (تمرینات را در کتاب حل نکنید).

۴- معلم موسیقی بگیرید تا آموزشی متمرکزتر داشته باشید

یاد گرفتن ساز از یک معلم، باعث می‌شود پیشرفت سریع‌تری داشته باشید. یک معلم مجرب پیانو مشکلات کوچک را متوجه می‌شود و قبل از تثبیت شدن، آن‌ها را برطرف می‌کند. معلمان پیانو هم‌چنین شما را به سمت دست‌یابی به موفقیت تشویق می‌کنند و به شما انگیزه می‌دهند.

 • خوب است قبل از برگزیدن معلم موسیقی خصوصی، با چند نفر از آن‌ها صحبت کنید و سپس یکی از آن‌ها را انتخاب کنید. قرار است زمان زیادی را با این فرد بگذرانید، پس خیلی مهم است مطمئن شوید که دوستش داشته باشید.
 • برخی از معلمان پیانو در «روش‌های آموزشی خاص» تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر بر آموزش «انواع خاصی از هنرجویان» تمرکز می‌کنند. به عنوان مثال؛ معلمان از تکنیک‌های متفاوتی برای هنرجویان بزرگسال، نسبت به کودکان، استفاده می‌کنند. علاوه بر این، برخی از معلمان بر آموزش هنرجویانی متمرکز هستند که هدفشان این است که پیانیست کنسرت شوند، در حالی که برخی دیگر مایل به آموزش هنرجویانیند که جدیت کم‌تری دارند.

۵- اگر خودآموز در حال یادگیری پیانو هستید، از اپلیکیشن یادگیری پیانو استفاده کنید

تعداد زیادی اپلیکیشن وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را روی تلفن هوشمند یا تبلت خود دانلود کنید و نحوه‌ی نواختن پیانو را آموزش ببینید. برخی از این برنامه‌ها ساختار بهتری نسبت به سایر برنامه‌ها دارند، بنابراین ممکن است بخواهید بیش از یک برنامه را امتحان کنید تا در نهایت تصمیم بگیرید که کدام یک را بیشتر دوست دارید.

 • دانلود اکثر اپلیکیشن های پیانو رایگان است. با این حال، ممکن است قابلیت استفاده‌ی شما محدود باشد، مگر این‌که اشتراک خریداری کنید. به عنوان مثال، برنامه‌ی Yousician استفاده‌ی شما را به 20 دقیقه در روز محدود می‌کند مگر این‌که آن را به نسخه‌ی پولی (Premium) ارتقا دهید.
 • اپلیکیشن‌هایی مانند «مدرسه موسیقی Mussila»، بیشتر برای کودکان کوچک طراحی شده‌اند.

۶- اگر پیانوی آکوستیک دارید، از پدال‌ها در نوازندگی خود استفاده کنید

3 پدال روی پیانو وجود دارد که از راست به چپ؛ پدال دمپر، پدال ساستنوتو و پدال سافت نامیده می‌شوند. برای استفاده از پدال‌ها؛ انتهای پدال را با سینه‌ی پای خود، در حالی‌که پاشنه‌ی خود را روی زمین نگه داشته‌اید، فشار دهید.

 • پدال «دمپر»: با پای راست گرفته می‌شود و صدایی با طنین بیشتر، نسبت به آن‌چه بدون پدال می‌توانید تولید کنید، تولید می‌کند. وقتی پدال را رها کنید، نت‌هایی که می‌نوازید صدای یک‌دست و ساده‌تری خواهند داشت.
 • پدال «سافت»: با پای چپ گرفته می‌شود و صدایی خاموش و کم جنب و جوش ایجاد می‌کند.
 • پدال «ساستنوتو» که در وسط قرار دارد: برای حفظ نت‌های انتخاب شده، به ویژه نت‌های باس پایین، برای ایجاد یک بستر در هنگام نوازندگی استفاده می‌شود. نت نگه داشته شده توسط پدال «ساستنوتو» تا زمان رها کردن پدال نگه داشته می‌شود. شما می‌توانید از پدال «سافت» و «دمپر» بدون اثرگذاری بر نت نگه داشته شده استفاده کنید.
 • عملکرد پدال‌ها در پیانوهای گرند، کمی با پیانو‌های دیواری تفاوت دارد.

نکته: اگر پیانوی الکتریک دارید، می‌توانید پدال را برای آن به‌عنوان لوازم جانبی تهیه کنید و به پیانو متصل کنید. گرچه، اکثر پیانوهای الکتریک دارای دکمه‌هایی هستند که می‌توانید آن‌ها را برای داشتن چنین تاثیراتی تنظیم کنید.

منبع: Wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.